Радио Милева
некогаш и сега

Здравко Чолиќ прошета по плажа во костим за капење: Колку се сурови годините најдобро покажува оваа фотографија

Здравко Чолиќ прошета по плажа во костим за капење: Колку се сурови годините најдобро покажува оваа фотографија

Чола својата кариера, која продолжува и денес, ја изгради благодарение на специфичните вокални способности, квалитетни траки но и изгледот на манекен. Тој беше еден од првите што облече хеланки, беше еден од првите што танцуваше со танчерите „Локиче“, а на самиот почеток дамите од публиката ќе дадоа се за да поминат макар и миг сами со него, на во исто време имаа манир да го извикуваат неговото име и да му фрлаат цвеќиња на сцената, мечиња и долна облека. Изгледот на Здравко Чолиќ е секако елемент кој отсекогаш го издвојувал музичарот од другите колеги и, меѓу другото, го правел ѕвезда.

Како помлад Чола сакал да се истакнува, секогаш бил пред своето време и така останал до ден-денес. И покрај тоа што во мај наполни 72 години, тој сепак настапува со полн капацитет, патува, снима додека го одржува убавиот изглед. Денес, како татко на две ќерки, Уна и Лара, вешто го крие под скапи костуми, додека некогаш знаеше да се пофали.

Фотографијата од плажа е најдоброто сведоштво за тоа како изгледал некогаш Здравко Чолиќ. На неа музичарот позира без кошула, а ова е можеби најјасниот начин да се види дека е во одлична форма.

Фото: Принтскрин/А.Керекеш Кеки/Н.Сеган/Инстаграм Дејан Беговиќ

Останати вести од Радио Милева