Радио Милева
тужбата е одбиена

Заврши сагата за голото бебе на албумот на „Нирвана“

Заврши сагата за голото бебе на албумот на „Нирвана“

Американскиот судија ја отфрли тужбата на Спенсер Елден против „Нирвана“ поради култната насловна страница на албумот од 1991 година, на која Елден беше бебе.

Сега 31-годишниот Спенсер Елден изјави дека неговото појавување на насловната страница на албумот „Nevermind“ е „сексуална злоупотреба на дете“, но судијата рече дека е „предоцна да се тврди дека бил експлоатиран“. Правните опции на Елден сега се целосно исцрпени бидејќи тој не може повторно да го отвори случајот, иако неговиот правен тим изјави за американските медиуми дека ќе се жалат на пресудата.

Имено, предмет на тужбата беше познатата фотографија од бебето кое голо плива во базен наспроти банкнота од долар на јадица. Тој тврдеше дека како бебе не можел да се согласи на користење на сликата и барал отштета од 150.000 долари. Меѓу обвинетите беа фотографот Кирк Ведл и поранешните членови на Нирвана – Дејв Грол и Крист Новоселиќ и Кортни Лав, вдовицата на починатиот пејач Курт Кобејн.

Елден го поднесе случајот во 2021 година, тврдејќи дека сè уште има право да се жали на деценискиот имиџ, бидејќи тоа „предизвикуваше проблеми и го чинеше пари во зрелоста“. Тужбата беше отфрлена, а потоа повторно поднесена во јануари. Судијата во Лос Анџелес пресуди дека Елден го поднел својот случај по десетгодишниот рок на застареност. Адвокатот на одбраната посочи дека случајот „нема основа“.

Одбраната тврдеше дека Елден уживал да биде „бебето на Нирвана“, истакнувајќи дека на тој начин повторно позирал во подоцнежниот живот. На родителите на г. Елден им биле платени 200 долари за фотографијата во 1991 година, додека албумот на Нирвана „Nevermind“ е продаден во над 30 милиони примероци, што го прави еден од најпродаваните албуми на сите времиња.

Фото:Принтскрин/Профимедиа

 

Останати вести од Радио Милева