Радио Милева
Ставен на програма

Заврши куќниот притвор за Ламбе, сега пејачот веќе има план за спој со колегите

Заврши куќниот притвор за Ламбе, сега пејачот веќе има план за спој со колегите

Македонскиот пејач Ламбе Алабакоски кој ја шокираше јавноста откако како осомничен за опожарување на влезната врата на културниот центар на Бугарите во Битола, „Иван Михајлов“ беше приведен, а потоа доби и седумдневен притвор кој беше заменет со куќен прирвор што заврши пред неколку дена.

На Ламбе му е одземен пасошот со одобразложение дека постои можност за бeгство затоа што пејачот има двојно државјанство, македонско и на САД.

Ламбе не оди никаде, тука е во Битола, само ќе се придвижи неколку километри до соседниот град – Прилеп каде ќе има настап.

Популарниот фестивал во Прилеп, Пивофест годинава ќе се одржи од 14 до 17 јули. Акцентот е ставен на македонската музичка сцена.

Наум Петрески, Миле Кузманоски, Елена Велевска, Елена Петреска, Вера Јанковиќ, Нокаут, Игор Џамбазов и Гуру Харе, Љубојна, ДНК, Некст Тајм, Лозано, Ареа, Владо Јаневски, Џамбо Агушев, Суперхикс, се дел од имињата кои ќе настапат оваа година.

Но, дел од програмата е и пејачот Ламбе Алабаковски, кој за прв пат по инцидентот во Битола ќе се појави во јавноста.

Алабаковски е предвидено да настапи на 16.07 (сабота).

фото:Фејсбук

Останати вести од Радио Милева