Мегафон

Замина тивко во кругот на семејството: Почина познатиот пејач!

Замина тивко во кругот на семејството: Почина познатиот пејач!

Тажната вест ја потврди неговата ќерка.

Легендарниот музичар Фетс Домино, почина на 89 годишна возраст, јавуваат медиумите од Њу Орлеанс.

Домино беше американски пејач, пијанист и текстописец, кој се смета за еден од рокенрол пионерите.

Инспирираше многу музичари, меѓу кои беа и Елвис Присли и Битлси, а локалните медиуми пренесуваат дека веста за неговата смрт ја потврдила неговата ќерка, велејќи дека починал тивко во кругот на семејството.

Антонио Фест Домино е роден на 26-ти февруари 1928 година. Беше најмладиот од осум деца, а од најрана возраст почнал да покажува талент кон музиката, особено кон свирењето клавир. Со музика почна да се занимава во 1949 година, кога го објави првиот албум насловен „The fat Man“.

Останати вести од Мегафон