Живот и Стил

Забавни активности кои трошат калории

Забавни активности кои трошат калории

Тренингот може да биде многу тежок за многу луѓе бидејќи тие не се љубители на спортот или на салата. Не сакаат рутина во четири ѕида, во просторија исполнета со луѓе кои се концентрираат на вежбање на бицепсите, грбот, нозете или кои се таму само за фотографирање.

Постои и решение за ова што всушност вклучува „тренинг“ без воопшто да сфатите дека го правите тоа.

Станува збор за вид на активна забава што можете да ја имате и да согорувате калории по пат, пишува Nerdfitness.com.

Подгответе се за ретко споменатите вежби во светот на здравиот живот и тренинзите!

1. Шопинг

Секаков вид на шопинг може да стане ваш мини-тренинг, жените сигурно ќе поминат низ добар пат и ќе вежбаат многу додека се преоблекуваат. Дури и при купување намирници, можете да тренирате земајќи две помали рачни корпи и носејќи ги.

2. Чистење

Можеби не звучи баш најпримамливо, но со малку имагинација, музика и пеење, оваа активност може да согори многу калории! Можете дури и да направите мини-натпревар во чистење со децата или со некој друг и на тој начин да се активирате уште повеќе во желбата вашата полица да биде најдобро исчистена. Каков успех!

3. Шетачки состаноци

Кога станува збор за состаноци, мислиме на дружење со другите, но работата нека остане во ѕидовите што ѝ одговараат. Земете шише вода, сок или кафе за да земете, а потоа прошетајте со пријателите. Сè со што чекавте за да разговарате е свеж воздух, поубаво опкружување, активни нозе и приказни.

4. Качување

Ова ќе ве врати во времето кога носевте значително помал број чевли и секогаш имаше време за имагинација. Можете да го правите денешниот популарен паркур, кој се заснова на качување и прескокнување преку препреки во околината.

На улица, во парк или да пробате на височини, само без да ги имитирате скоковите на Спајдермен од зграда до зграда – тоа би било премногу за нијанса. Се разбира, можете да одите во центри за качување и да доживеете качување по ѕидови. Играта е добра и предизвикувачка, и голем плус за фитнес!

5. Со велосипед до работа

Доколку имате можност, пробајте го овој начин на одење на работното место. Сигурно ќе биде поинтересно отколку што мислите, и затоа патувањето таму и назад ќе го доживеете позабавно и поинаку. Добрите страни на возењето велосипед се бескрајни, па зошто да не го практикувате и во деловниот свет?

6. Внимавај, ласер!

Ова е одлична игра која го тренира и вашиот мозок и вашето тело. Залепете шарени ленти од еден ѕид до друг како да минува ласер низ собата, но што е можно поинтересни и постепено понапорни. Секој пат кога треба да се провлечете за да не го закачите „ласерот“ треба да се наведнете и да држите положба, што гори калории. Испробајте ја оваа нова игра со децата!

Извор: Курир.мк