Радио Милева
најдобар на сите врмиња

За секој настап имаше посебно барање – ова е тајната на Шабан (фото)

За секој настап имаше посебно барање – ова е тајната на Шабан  (фото)

Бранка Соврлиќ, една од ретките пејачки која го задржала природниот изглед, а  настапува со децении, и е сопственичка на големи хитови, во текот на кариерата соработувала и се дружела со бројни легенди на локалната естрада.

Соврлиќ често работеше со Шабан Шаулиќ, а сега откри дека тој никогаш не сакал последен да пее на заедничките настапи, па таа секогаш морала да го прави тоа наместо него.

– Беше многу добар и мирен човек, мојот сопруг Садик Пашиќ секогаш го носеше на турнеи бидејќи постојано се занимаваше со спорт. Мислам дека нема ниту една сала во поранешна Југославија што тој не ја отворил. Шабан никогаш не сакаше да пее последен, затоа што публиката веќе си оди, а што да правам, морам после него, кој освен мене. Но, имав среќа, кога ќе сизлезам, песната почнува.Но, тој беше многу добар и смирен човек, затоа го паметам како најголем на сите времиња – откри Бранка.

Таа е позната по својот беспрекорен изглед, а сега откри која е нејзината тајна. – Среќна сум, работам напорно, живеам здраво, не пушам, не пијам, можеби имам 2, 3 килограми повеќе, но правам добра поза за да не се примети. Среќна сум, работам напорно, но имам и добра генетика, среќна сум што немам потреба да преправам ништо. И јас понекогаш имам желба, кога има убава торта, би јадела две, но јас прекинувам, имам карактер, воена дисциплина, така сум воспитана, татко ми беше воено лице. Среќна сум што моите родители се гордееа со мене – изјавила пејачката за Пинк.

Фото:Принтскрин/Инстаграм/Б.Соврлиќ/Новак Ѓуровиќ

Останати вести од Радио Милева