Живот и Стил

За лето: Освежувачка салата со домати, манго и авокадо

За лето: Освежувачка салата со домати, манго и авокадо

Оваа освежувачка салата е идеална за топлите летни денови. Лесно е да се направи. Ќе ви одземе само 20 минути, но треба да ја оставите да стои во фрижидер некое време пред да ја послужите.

Во жешките летни денови, најдобриот избор се лесни и ладни салати полни со овошје и зеленчук, како оваа салата од манго, домат и авокадо.

Состојки:

 • мала главица зелена салата
 • 1 средно манго, излупено и исечено на парчиња
 • 1 среден домат, исечен на парчиња
 • 20 гр тенок исечен црвен кромид
 • пар исецкани лисја од коријандер
 • 30 мл маслиново масло
 • 15 мл бел оцет од вино
 • 15 мл сок од лимон
 • 1 чешне лук, мелено
 • малку сол
 • малку мелен црн пипер
 • 1 средно авокадо, излупено и исечено на парчиња

Подготовка:

 • Во средна чинија, комбинирајте манго, домат и црвен кромид.
 • За дресинг, во тегла со капак комбинирајте коријандер, маслиново масло, оцет, сок од лимон, лук, сол и бибер.
 • Покријте и добро протресете.
 • Прелијте го врз мангото, доматите и кромидот.
 • Покријте и ставете да се излади во фрижидер.
 • Исечкајте ја и измијте ја зелената салата.
 • Промешајте зелена салата и исечено авокадо непосредно пред сервирањето.

извор: Попара.мк