Радио Милева
зоо негувателка

Водителката на Бали „на пракса за работа“ во зоолошка градина: Лила на капење со слонот, на месен оброк со тигарот и сладолед со орангутанот (ВИДЕО)

Водителката на Бали „на пракса за работа“ во зоолошка градина: Лила на капење со слонот, на месен оброк со тигарот и сладолед со орангутанот (ВИДЕО)

Лила Филиповска одново ги спакува куферите и замина на едно од најубавите места на светот. На нова егзотична дестинација која според многумина наликува на рај на земјата.

Водителката најпрво го посети Сингапур каде остана воодушевена од убавините на овој град-држава, а потоа се упати на островот Бали.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lila (@lilafilipovska)

Лила позната по тоа што умее да се опушти да  ужива  за сите пари,  на егзотичниот индонезиски остров и овој пат максимално подготвена тоа да го оствари во друштво на своите пријателки со кои замина на ова свое најново патување.

Патем и овој пат покажа дека прошетките по најнеобичните и најубави места на светот на Лила воопшто не и се страни, напротив – ги има „во малиот прст“.

Ама затоа во обете раце има нешто друго… Вештината и умеењето со животните Лила оддамна ја има совладано и покажано уште дома… Од сеансите со нејзниот мачор Рагнар, преку магаренцето и коњите, па се до лемурите, жирафите или слоновите… во скопската зоолошка градина.

Искуството од порано е секако добродојдено, па најдобрата македонска водителка покажа дека е најдобра и во дружбата со животните од дивата фауна.

Така, кога Лила го капе слонот, нема слон кој не се чувствува како да е во козметички салон. И тоа на комплетен третман… Од мачкање со кал  како еден вид пилиг, преку триење на грбот со четка небаре е на (д)епилација, до студен туш заради освежување и  подобра хигиена.

А слонот е комплетно среден и истретиран презадоволен од услугата, реши до крај да ја искористи зделката, па се додека не го нахрани, не ја пушти да си замине водителката.

Лила пак, откако се покажа како грижлива дадилка, речиси само што не доби понуда за работа во зоолошката градина. Зашто откако се капеше со слонот, потоа замина и на месен оброк со тигарот. До душа дивото албино маче не го хранеше со раче, ама сеедно, Лила беше толку умешна и фина што тигрицата Мартина  задоволно си го лапна своето мевце.

Со преслатките срнички нешатата се многу поразлични, па во пакет со хранењето оди и галењето.

Е, кога сме кај мајмуните, таму веќе сосема поинаку стојат работите. Од овошје, зеленчук и лиснати растенија најчесто се состои  нивниот дневен оброк, што не значи дека кога ќе добијат понуда што не се одбива, нема да ја грабната со обете раце. До душа, можеби не е во ред на нивното мени да се најде сладолед, ама кој да му одолее, особено ако ти го нуди ваква атрактивна дама. Тогаш нема што да чекаш, послужи се самиот како што тоа тргна да го стори младиот орангутан… Може не е препорачливо со сладолед да се сладат мајмуни, ама овој тргна да го грабне со обете раце, можеби затоа што сладоледот беше македонски… со ф’стаци?

Фото и видео: Инстаграм/lilafilipovska

Останати вести од Радио Милева