Радио Милева

„Во последната фаза му го нападна ‘рбетот и мозокот “: Кои се симптомите на болеста што ја предизвика смртта на партнерот на Сандра Булок?

„Во последната фаза му го нападна ‘рбетот и мозокот “: Кои се симптомите на болеста што ја предизвика смртта на партнерот на Сандра Булок?

Светот ја слушна веста дека сопругот на Сандра Булок, фотографот Брајан Рендал, починал на 57-годишна возраст од ретката болест АЛС (амиотрофична латерална склероза).

Јавноста беше прилично изненадена, бидејќи никој не знаеше дека Брајан е болен, а дури во последните неколку недели странските медиуми пишуваа дека парот имал проблеми во врската бидејќи долго време не биле видени заедно.

Познатата холивудска икона, симбол на веселите комедии кои не насмеаа со децении, моментално се збогува со својот долгогодишен партнер Брајан Рендал.

Брајан, угледен фотограф и поранешен модел, ги помина последните три години тивко следејќи ја својата битка со ретка невролошка болест која предизвикува оштетување и губење на моторните неврони во мозокот и ‘рбетниот мозок, позната како амиотрофична латерална склероза (АЛС).

Оваа болест предизвикува нарушување во преносот на импулсите преку периферните нерви до мускулите, што резултира со: губење на мускулна маса, тешко движење и постепено слабеење на виталните функции, до целосна парализа.

Оваа болест постепено напредува, а просечното преживување е од три до пет години, со често фатален исход.

Познатата актерка, која сега има 59 години, го запознала две години помладиот Брајан во 2015 година додека го фотографирала роденденот на нејзиниот син Луис. Нивната блискост брзо се претвори во пријателство, кое уште побрзо еволуираше во подлабока врска.

Во последната фаза, болеста ги нападна нервниот систем, ‘рбетниот мозок и мозокот. Иако Сандра веќе беше мајка на две посвоени деца (нејзиниот син Луис има 13 години, додека нејзината ќерка Лејла има 10 години), таа никогаш сериозно не размислувала за брак. Нејзиниот личен живот не бил често тема на разговор додека не го запознала Брајан. Тој беше редок исклучок од мажите со кои таа се појавуваше во јавноста.

Фото: Принтскрин/Профимедиа/Инстгарам/Сандра Булок

Останати вести од Радио Милева