Радио Милева
Детали од цел живот

Во досега навидени изданија: Домашни видео снимки од кралицат Елизабета во новиот документарен филм

Во досега навидени изданија: Домашни видео снимки од кралицат Елизабета во новиот документарен филм

Видеата што ќе му бидат откриени на светот го содржат животот на кралицата од кога била бебе до нејзиното крунисување во 1953 година.

Досега невидени домашни снимки од личната архива на кралицата Елизабета, вклучително и снимки на кои монархот е млада мајка и сјае со веренички прстен, ќе бидат прикажани во нов документарен филм, објави Би-би-си во неделата.

Исто така невидените фотографии на британската кралица Елизабета од нејзините помлади денови, направени пред таа да дојде на тронот, ќе бидат прикажани во новиот документарен филм што ќе се емитува на крајот на овој месец, објави Бакингемската палата.

Кралицата ѝ даде невиден пристап на радиодифузерот до стотици домашни филмови направени од неа, нејзините родители и нејзиниот покоен сопруг принцот Филип, како дел од прославата на нејзиниот претстоен платинест јубилеј, како дел од нејзините 70 години на тронот.

Едно видео ја прикажува првата продолжена посета на Филип на замокот Балморал во Шкотска во 1946 година, пред да биде објавена неговата свршувачка со Елизабета. На снимката се гледа како блескавата принцеза Елизабета го покажува својот веренички прстен пред камера.

Филип и Елизабета се венчале во ноември 1947 година и беа во брак 73 години, до смртта на Филип во април минатата година, само неколку месеци пред неговиот 100-ти роденден.

фото:Инстаграм/Кралицата Елизабета II

Останати вести од Радио Милева