Живот и Стил

Вкусот ќе ве воодушеви: Сос од краставици

Вкусот ќе ве воодушеви: Сос од краставици

Лесно се подготвува

Состојки:

3 краставици
180 гр јогурт
3 чешниња лук
1 лажица маслиново масло
сол по вкус
ако е потребно, мајчина душица

Подготовка:

Излупете ја, измијте ја и ситно изрендајте ја краставицата. Исцедете ја ренданата краставица (земете ја со рака и исцедете ја целата течност што ја испуштила краставицата).

Исцедената краставица се става во длабок сад, се додава јогуртот, маслиновото масло, „изгмечениот“ лук и се меша.

Потоа, додадете мајчина душица, сол по вкус и измешајте да се соединат состојките. Префрлете се во сад за сервирање. Украсете со прстени од краставица. Добро изладете го сосот пред послужување.

извор:курир.мк