Живот и Стил

Вкусна и мека погача од стар леб: Печиво со сирење и шунка кое се прави за момент

Вкусна и мека погача од стар леб: Печиво со сирење и шунка кое се прави за момент

Лесната подготовка и едноставните состојки го прават овој рецепт омилен за младите домаќинки!

Состојки:

– 10 јајца
– 350 мл. млеко
– 2 лажици сенф
– сол, бибер
– 1 лажичка лук во прав
– 150 гр. леб
– 400 гр. шунка
– 150 гр. тврдо сирење

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додадете го млекото, сенфот, солта, биберот и лукот во прав.

Подмачкајте ја тавата со путер, додадете го лебот исецкан на коцки, сецканата шунка и крупно изренданото сирење.

Печете околу 45 минути, додека печивото не добие златно жолта боја.

извор:точка.ком.мк