Вистаграм

Запознајте ја Има, компјутерски генерираната виртуелна манекенка од Јапонија

Запознајте ја Има, компјутерски генерираната виртуелна манекенка од Јапонија

Технологијата за компјутерска генерација секојдневно се подобрува, и веќе е стигната до тој степен да не можете да направите разлика помеѓу тоа што е реално и тоа што е анимирано.

Оваа технологија, којашто до скоро беше користена само за специјални ефекти, сега ги проширува своите граници. Така настанала и Има – јапонската виртуелна манекенка којашто ја „запали“ модната индустрија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on


Има го добила своето име според јапонскиот збор „има“, што значи „сега“, и без сомнение го претставува цутот на модерната технологија. Погледнете ги фотографиите со неа и едноставно нема да можете да им верувате на сопствените очи. Таа изгледа како вистинска модна манекенка која има дури и сопствени Инстаграм и Твитер профили.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on

Нејзината кариера толку брзо се развива, што таа веќе била на насловната на списанието „CGWorld“. Неверојатно, се согласувате?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on

извор:кафепауза.мк