Вистаграм

На Инстаграм завладеа провокативна поза која жените им ја “украдоа” на мажите

На Инстаграм завладеа провокативна поза која жените им ја “украдоа” на мажите

Станува збор за позата со која многу лесно ќе покажете кој е главен. Не е тајна дека мажите од некоја причина седат со раширени нозе, а изгледа дека тој став е сè попопуларен и кај жените.

Овој начин на седење доби и официјален назив, па во Оксфорд речникот по англиски јазик можете да го пронајдете и под името “man spreading” што во превод значи “машко ширење”. Интересно е дека тој начин на седење е забранет во јавниот превоз во Мадрид и Њујорк, бидејќи така мажите заземаат повеќе од едно место за седење.

 

View this post on Instagram

 

Got thicker skin than a snicker 👑

A post shared by A D A M C O L L A R D (@adamcollard) on

Сепак, станува збор само за поза, па можеме да се согласиме дека “woman spreading” е безопасно и всушност навистина кул.

 

View this post on Instagram

 

Can’t stop, won’t stop.

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi) on

Овој тренд многу брзо го прифатиле и бројните славни ѕвезди како Клои, Ким и Кортни Кардашијан.

 

View this post on Instagram

 

Denim on Denim + hoops (of course)

A post shared by Khloé (@khloekardashian) on

Мајсторот за таквото позирање е Емили Ратајковски која може да им одржи лекција на сите како да го заземат тој став.

 

View this post on Instagram

 

Paris @livincool

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

Манекенката Елса Хоск исто така знае добро да позира на овој начин, а на овој тренд не одолеа ниту Криси Тиген и други бројни модни блогерки.

 

View this post on Instagram

 

hi marrakech!

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Извор: точка.мк