Радио Милева
семејството незадоволно

Виновникот за смртта на Шабан Шаулиќ оди зад решетки, а Гоца го искористи секое право на жалба

Виновникот за смртта на Шабан Шаулиќ оди зад решетки, а Гоца го искористи секое право на жалба

Германскиот суд, како што се наведува, го одбил преиспитувањето на пресудата што ја побарал германскиот државјанин Алсин Левент, откако тој бил прогласен за виновен за сообраќајната несреќа во која животот го загуби пејачот Шабан Шаулиќ.

Наводно, судиите утврдиле дека во пресудата не е неправилно применето материјалното право, со што е правосилна и осудениот ќе мора да помине три години зад решетки.

Алсин Левент првично беше осуден на три години и три месеци затвор за двојно убиство од небрежност. Но, во октомври минатата година казната му беше намалена за три месеци, а семејството Шаулиќ беше разочарано и покрај тоа што сметаа дека првичната казна е мала.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Saban Saulic (@sabanofficial)

– Адвокатот пред судењето ни рече дека пет години е максималната казна, најверојатно ќе добие околу четири години, на крајот беа три години и три месеци. Тоа беше малку шок за нас. Ова е човек кој не се кае, покажува одбивност кон настанот, цело време гледа во подот и молчи. Пред несреќата извршил околу пет кривични дела. Украл автомобил, возел без возачка дозвола, бил пијан, дрогиран и возел двојно поголема брзина – изјави Гоца во октомври минатата година и додаде:

– Мислеа дека се доволни три години и три месеци. Беше страшно за нас како семејство. Сега нема години кога би можеле да го осудат на наше задоволство. Ама уништени се три семејства, мизерно е и мало, тие човечки животи се обезвреднети. Не знам дали има врска со тоа што е германски државјанин, сега нема да прејудицирам, но веројатно некаде постои. Но, делото е направено. Потоа се пожаливме, побаравме да го смениме во убиство со умисла, што тие одбија. Апелациониот суд во Билефелд пресуди поради текот на времето и поради неговото покажано каење. Не знам каде го покажа. Му ја намалија казната за три месеци – изјавила вдовицата на пејачот.

Гоца тогаш го спомена преиспитувањето на пресудата, која сега е отфрлена.

– Тоа не е толку важно. Сега има право на преглед, ќе добие време и каде ќе може, сега влегува во некоја нивна вага, се што оди под две години и седум месеци, да се сервира на отворено, можеби ќе оди на година. Тоа е порака дека животите воопшто не се ценети и важни. Дека секој може да седне во кола пијан и издрогиран – изјави Гоца Шаулиќ и додаде дека нема можност да поднесе натамошна жалба.

За потсетување, сообраќајната несреќа се случи на 17 февруари 2019 година, на автопатот кај градот Гитерслох, во близина на Биленфелд. Пијан возач удрил одзади автомобил во кој биле Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ и Слободан Стојадиновиќ.

Како што објавија тогаш германските медиуми, осудениот Турчин возел автомобил со 193 километри на час, а бил под дејство на алкохол и марихуана.

фото: ATA Images/Profimedia/ ПРИНТСКРИН/НОВОСТИ.РС

Останати вести од Радио Милева