Живот и Стил

Ви требаат две состојки и малку време: На овој начин ќе добиете витаминска бомба за здравје

Ви требаат две состојки и малку време: На овој начин ќе добиете витаминска бомба за здравје

Ѓумбирот е богат извор на калциум, фосфор, ниацин, витамин Ц и антиоксиданти. Помага при болки, воспаленија, ревматизам, артритис и гихт и е одлична помош при лекување на рак на простата, дебелото црево, јајници и дојки.

Можете да го користите самиот корен или мелен во прав за да го подготвите, но имајте на ум дека коренот е поефикасен.

Ви го носиме рецептот кој е наједноставен и далеку поефикасен од другите пијалоци. Можете да го подготвите дома само за неколку минути и нема да ви требаат многу пари.

Вака се подготвува ѓумбирова вода:

Ставете 1,5 литри вода да зоврие, а потоа додадете неколку парчиња ѓумбир и варете на тивок оган десет минути.

Откако водата малку ќе се олади, процедете ја и таа е подготвена за употреба.

Треба да пиете 1,5 литри од овој пијалок секој ден за најдобри резултати.

извор:курир.мк