Живот и Стил

Велот е повторно во мода: 3 модели кои се спој на модерното и традиционалното

Велот е повторно во мода: 3 модели кои се спој на модерното и традиционалното

Сезоната на венчавки во голема мера започна, а на овие настани сè почесто можеме да ја видиме невестата како носи вел. Обичајот девојката која се мажи на денот на нејзината свадба покривајќи го лицето е постар од обичајот да се носат венчаници. Денес, најчесто, превезот е повеќе додаток отколку што ги симболизира старите обичаи.

Пред речиси една деценија, младенците полека, но сигурно ја исфрлаа опцијата да носат вел на денот на нивната венчавка.

Но, судејќи по фотографиите на познатите младенци, можеме да заклучиме дека многу невести се инспирирани од ретро стиловите, и се повеќе се свртуваат кон старите трендови кои сега ги носат на модерен начин.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRIDES (@brides)

Доколку ви треба малку фантазија и инспирација како да носите вел, не грижете се, бидејќи ние ви подготвивме три најмодерни начини.

1. Како моден додаток

Ако подеднакво ги сакате традиционалните и модерните работи, тогаш овој вел е совршен за вас. Елеганција, нежност, женственост – ова се зборовите кои го впишуваат велот во форма на машна.

2. Тандем од соништата

Пунџата и велот се совршена комбинација со која тешко дека ќе погрешите.

3. XL превез

Невестите во последно време се почесто избираат вел кој ја следи должината на целата венчаница, па се протега дури и над неа. Иако можеби не е практично, неспорно е дека секоја невеста со овој вел изгледа магично.

извор:попара.мк