Радио Милева
Многу дарови за младите

Вељко Ражнатовиќ од бабата и дедото доби куќа на мираз, а еве што му дадоа на другот зет Мирко Шијан

Вељко Ражнатовиќ од бабата и дедото доби куќа на мираз, а еве што му дадоа на другот зет Мирко Шијан

Синот на пејачката Гоца Божиновска, Мирко Шијан се ожени со Бојана Родиќ, сестрата на Богдана Ражнатовиќ, а бидејќи за свадбената веселба беа вложени повеќе од 100.000 евра, на парот им се исплатеше повеќекратно.

Имено, Бојана и Мирко имаат мираз од сите страни, па наводно од Гоца добиле стан во Белград, додека родителите на невестата обезбедиле плац на кој можат да градат куќа, додека кумовите го изненадиле Мирко со автомобил, пишува српски Телеграф.

– Мирко и Бојана знаеле дека сите по нешто подготвиле, но Гоца во договор со роднините се договорила дури ден по свадбата да кажат кои се подароците. Гоца го сликала клучот од станот за Мирко и Бојана и ги испратила фотографиите на Вибер, а утрото по прославата во ресторанот кај Родиќ дознале за плацот. Бојана ги бакна мајка си и татко си, имаше и сестри, кои знаеја што се случува. Сите се прегрнаа, беше многу емотивно. За време на прославата во ресторанот по венчавката, на Шиан кумот му кажал за автомобилот. Се заблагодари, но автомобилот допрва треба да стигне, па кумот лично ќе го донесе во Сурчин и ќе го паркира во следните неколку дена – вели соговорникот кој бил на прославата.

Мирко и Бојана не планираат да се селат во Белград, па најверојатно станот ќе биде комплетно наместен и даден под кирија.

– Мирко и Бојана не сакаат да влегуваат во неволја, па веројатно ќе изградат уште една куќа во Тител на парцела недалеку од семејната. Тие се врзани за Тител и Сурчин, сите живеат таму и никогаш не сакале да се преселат во центарот на Белград. Станот што го добија од Гоца е голем мираз, но тој ќе го среди и ќе го издадат. Мирко рече дека ќе преземе се што е поврзано со тоа. Сигурно не брзаат да изградат нова куќа бидејќи во Сурчин има доволно место за сите. Планираат да го средат плацот дури откако Бојана ќе се породи, кога бебето ќе порасне и ќе зајакне. И во двете куќи ќе имаат помош од сите страни, па засега не им се брза – вели изворот.

фото:Инстаграм/ATA Images

Останати вести од Радио Милева