Живот и Стил

Велигденска погача: Меко тесто дури и по неколку денови (видео)

Велигденска погача: Меко тесто дури и по неколку денови (видео)

Одличен предлог за преубава Велигденска погача.

СОСТОЈКИ:

850-100 гр брашно
40 гр свеж квасец
1 лажица шеќер
1 лажица сол
4 жолчки
1 јајце
50 мл масло
1 павлака
500 гр млако млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Активирајте квасец и потоа додајте ги сите состојки. Замесете глатко тесто па оставете да нарасне. Потоа правете облици. Премачкајте ја погачата со жолчка, посипете со сусам и чиа и печете на 180 степени 30-35 минути.
Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: