Радио Милева
ги “измешале лончињата“

Важно е да е весело, ако е неписмено: СЕСА или ЦЕЦА? (ФОТО)

Важно е да е весело, ако е неписмено:  СЕСА или ЦЕЦА? (ФОТО)

Балканската фолк  ѕвезда Светлана Ражњатовиќ – Цеца на 28 јули ќе одржи голем концерт во Охрид, на стадионот „Билјанини извори“.

„Цеца ќе приреди повеќечасовен концерт за паметење на кој ќе одекнуваат нејзините најголеми хитови. Ни претстои вечер исполнета со многу изненадувања, музика и забава“, велат организаторите за претстојниот настан. И навистина не изненадија… уште на стартот! Со самата објава на концертот го пратставија и плакатот за истиот… И тоа баеги „неписмено“  напишан. 

Зашто ако убаво го погледнете, ќе видите дека се е напишано на кирилица и датумот, односно месецот и градот и локацијата на одржување освен… името на пејачката, кое го напишале на кирилица. Настрана законот за истакнување на јавни реклами кој обврзува да се пишува со официјалната азбука, на официјалниот јазик на земјата! Организаторите очигледно „ги измешале лончињата“, па малку кирилица, малку латиница… ЦЕЦА или СЕСА – не важно!  Важно е да е весело… ако е „неписмено“! А и не (им) е прв пат!

 

Останати вести од Радио Милева