Живот и Стил

Ванила мафини, сочни и вкусни

Ванила мафини, сочни и вкусни

Одличен рецепт за мафини, сочни и вкусни…

СОСТОЈКИ:

 • 2 јајца
 • 7 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 4 лажици гриз
 • 5 лажици брашно
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 9 лажици млеко
 • 6 лажици масло
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр шеќер за прелив
 • 200 мл вода за прелив
 • шлаг или слатка павлака за декорација

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Вклучете ја рерната на 220 степени. Со миксер разматете јајца со шеќер и ванила. Со лажица измешајте ги останатите состојки па ставете во калапи за мафини.

Печете околу 15 минути, извадете ги колачињата од калапите, прелијте ги со зготвениот прелив и оставете ги минута да го впија преливот. Кога малку ќе се изладат ставете ги во хартиени корпички и декорирајте ги со шлаг.

извор: готви.мк