Радио Милева
интересна приказна

Вакви стајлинзи денес се незамисливи: Еве како изгледаа Ацо Пејовиќ и сопругата на денот на венчавката која е се’ само обична не (фото)

Вакви стајлинзи денес се незамисливи: Еве како изгледаа Ацо Пејовиќ и сопругата на денот на венчавката која е се’ само обична не (фото)
фото:ацо пејовиќ/инстаграм принтскрин

Пејачот Ацо Пејовиќ може да се пофали со блескава кариера и бројни хитови, но всушност најголем успех го смета бракот со Билјана, кој трае три децении и во кој доби три прекрасни ќерки.

Гостувајќи во една емисија тој опиша како изгледала свадбата и дека доцнел на неа, а се присети и на самите почетоци на љубовта со неговата сакана.

Како што раскажа тој со Билјана се запознале на почетокот на неговата кариера, додека таа сè уште била средношколка.

– Во деведесетите свирев и пеев во кафеана. Една вечер таа влезе во тој бар и првиот контакт со очите ми сугерираше дека може да има нешто повеќе од запознавање. Подоцна ми кажа дека се чувствува исто… Ми пријде, да, всушност ме „фати“. Бевме заедно само седум дена и решивме да се венчаме. Единствениот услов беше да заврши факултет – кажа пејачот во емисијата „Од А до ДА“ изјави дека на само 23 години решил да ја побара раката на својата сакана и ја запросил:

– Во тоа време, да се направи нешто такво и да се вратам дома во седум часот наутро и да им кажам на родителите: „Се женам“ не беше многу лесно. Ме прашаа дали добро сум размислил, дали сум пиел, дали брзам… „Тоа е до вас“, им реков. Потоа дојде познаникот. Таа потекнува од семејство на професор, јас бев локален музичар во тоа време, не бев многу популарн. Со дами, да, но не со родители – се присети и потврди дека доцнел на сопствената свадба:

– Задоцнив на сопствената свадба. Јас и мојот свиревме во Златибор, а утрото пешки се вративме дома. Додека патувавме автостоп, застана едно комбе. За наша среќа или несреќа, тоа беше комбе со музичари кои дојдоа да свират на мојата свадба. Замислете ја нивната реакција – низ насмевка изјави Пејовиќ.

На свадбата на Аца Пејовиќ, поточно свадбената веселба, немаше многу гости, само најблиските роднини и пријатели, но во секој случај беше многу специфична, бидејќи пејачот, но и целата негова екипа, негуваше многу впечатлив стил на тоа време.


Долгата коса и каубојките беа составен дел од имиџот на Аца, кој не сакаше да го промени ниту тој ден, а интересна е и бојата на портокаловата кошула која смело ја носеше под црното сако. Од друга страна, жената на неговиот живот блесна во фустан со цветен дизајн, а за тоа колку љубов делеле од самиот почеток говорат и фотографиите.

фото:Инстаграм принтскрин/Twitter

Останати вести од Радио Милева