Радио Милева
честитки

Вака познатите го честитаа 8-ми март (фото)

Вака познатите го честитаа 8-ми март (фото)

Меѓународниот ден на жената во светот се слави на 8ми март.

На овој ден на дамите, мајките, бабите, вујните, тетките, им се честита празникот. На припадничките од понежениот пол се купува подарок, а најчесто тоа е цвеќе.

Македонските познати дами преку социјалните мрежи упатија пораки и честитки за празникот на жената.

Сања Савеска – водителката на „Брза кујна“

-Толку нежна, а така силна

Жена

Среќен 8-ми март дами.Овој ден нека ве потсети дека вниманието и љубовта се за секој ден, а не само денес.

Симона Поповска

Таа објави фотографија од нејзината мајка и синчето, а во описот напиша:

-Среќен ден на жената. Најдобра мајка.

Огнен Здравкоски

-Среќен ден на жената.

Eлена Миленковска

-Драги дами ви посакувам секој ден да бидете посебни, единствени и вечно верни на себе. Среќен 8ми март.

Татјана Лазаравска

Татјана позираше со нејзината мајка

-Среќен празник мила мамо.

Калиопи

Калиои објави видео во кое ја пее стих од песната „Дона“, а потоа вели: Драги мои жени секогаш да сте насмеани и секој ден е наш.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kaliopi (@kaliopi_official)

Елена Велевска

-Честит 8ми Март на сите дами, напиша Велевска покрај селфи фотографијата.

Александра Пановска Илиевска

-За да биде незаменлива, жената мора секогаш да биде малку поинаква – Коко Шанел. Честит 8ми март, напиша водителката покрај фотографија на која позира во студио.

Анасасија Деа Богдановска

Водителката 8ми март го честиташе објавувајќи неколку фотографии од нејзината ќерка Дениција, а во описот напиша емотивна порака.

-Од жена за жена.
Имам право да сум жена. И да имам избор.
И да родам жена, (ако сака/м) која ќе раѓа други жени. И пет да родам и ниту едно дете, ако така сака/м. И благодарна сум им на сите жени за борбата што ја воделе за денеска да имам право на избор. А тоа право на избор денеска е најнеправедно:


-“Види ја, кога планира да раѓа? 30 и кусур има…”
– “Онаа па од дома не излезе, само од децата слики објавува. Кај и’ е животот?”
-“Ја виде ли како се запуштила? Абе една депилација ли е проблем? А наочарите да ги сменеше, барем ин да беа ретро моделите…”
-“Ботокс ставила инаку знаеш каква ќе беше, како шарпеј. ”
Од жена за жена.
Џабе ни е (и секој претходен и нареден ден) да сме” борци” и да ги славиме правата не жените, ако не го почитуваме право на избор на една жена, која (“како смее!”) има поинаков избор за живот од нашиот.
Како и јас, така и мојата ќерка и секоја жена има право да избере:

Да биде рок ѕвезда или научник. Или едноставно да биде домаќинка и да “гледа деца”. Или да биде претседател ако сака на држава или на куќен совет. Да започне бизнис, или дебата на маса бранејќи ги своите ставови за некоја тема. Да се омажи кога сака и да се разведе ако така сака. Или да не стапи во брак воопшто.
Има право да одлучи што сака за својот живот. Исто како и ти за својот. И некој/а на сето тоа, ќе “го искористи правото” да ја исмејува за изборот? Од жена за жена.
За тоа се бореле. За право на избор. А правото на избор повлекува еднаквост.


Т. Е. почитувањето на правото на избор е еднаквост.
Имаме право на глас, не’ има менаџерски позиции, има градоначалници, судии, обвинители, директори, научници жени, прекрасни мајки и домаќинки. И тоа го прават се во едно. Ќе дојде и денот кога ќе ја водиме државата. Но кога ќе дојде денот, жената на жена да не и’ е волк?
(И нормално сега некој/а ќе рече:Како не ја мрзеше да го напише сето ова и да се прави паметна.  Не ме мрзи да пишувам и да изразувам став оти сум новинар по професија. А и без тоа имам право ☺️ А за паметна. Што знам имам право да мислам дека сум.
За среќен 8 Март и секој ден по него. Цвеќе и кафана заслужуваме и убаво е да го прифатиме било кој ден во годината, па и за денот на жената.

Ирена Спировска

Филип Пецовски

-Драги мои дами, секој ден нека ви биде како денешниот, исполнет со љубов и внимание.Среќен 8ми март.

Бојана Скендеровски

Таа е ЖЕНА…
Таа е мајка,ќерка,сестра,сопруга…
Таа е личност…
Таа е силна,паметна,итра…
Таа е страствена,храбра,великодушна…
Таа е акција,емоција,предаденост…
Таа има надеж,убавина,моќ…
Таа има мозок,и знае како да го користи.
Таа ти дава живот…
Таа те почитува и сака…
Таа верува во тебе…
Таа ќе те негува,и ќе се бори за тебе…
Таа ја заслужува сета почит на светот!
Среќен 8 ми март драги мои дами!
Ве сакам

фото: принтскрин/инстаграм/фејсбук

Останати вести од Радио Милева