Радио Милева
среќен роденден Македонијо

Вака познатите честитаа 30 години независност на Македонија

Вака познатите честитаа 30 години независност на Македонија

Македонија прослави 30 години независна држава.

На 8 септември во 1991 година, односно пред 30 години, во Република Македонија се одржа Референдум на кој граѓаните со право на глас се изјаснуваа на прашањето: Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија.

На Референдумот учествува 1,2 милиони наши сонародници, а според резултатите кои беа објавени речиси стопроцентно беше поддржана самостојноста на Македонија.

Maкедонија вчера (08.09.2021) славеше 30 години на независност, самостојна и суверна држава. Токму по тој повод се огласија нашите познати личности и преку социјалните мрежи го честитаа роденденот на нашата држава.

Игор Џамбазов

„Македонија моја, денес полниш 30 лета, не си веќе девојченце. Имаше несигурно детство и ептен бурна младост. Време ти е да се прибереш малку. Застани веќе на свои нозе, сакајќи се малку повеќе. Иако ти е време за мажење, немој да го правиш тоа. Знаеш дека не те бива за потпишување на договори. Башка и никој не те заслужува. Те сакам Македонијо“, напиша Игор Џамбазов.

Eлена Ристеска

„Каде и да одам секогаш Македонија во срцето ја носам. 🇲🇰🇲🇰🇲🇰 СРЕЌЕН ПРАЗНИК , СРЕЌЕН ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА!“


 Антониа Гиговска

Антониа Гиговска со дел од песната „Ако згрешам нека изгорам“ го честиташе празникот на Македонија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ANTONIA GIGOVSKA (@antoniagigovskaa)


Тамара Тодевска

Нека ни е честит Денот на независноста.
Македонијо, татковино моја, те сакам бескрајно“, напиша Тамара на својот Инстаграм покрај новите фотографии на кои позира на Кале.

Каролина Гочева

Каролина на својот Инстаграм отпеја дел од песната „За нас“, а во описот напиша:

„Честит празник Македонијо“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karolina Goceva (@karolinagocheva)


Катарина Ивановска

Вера Мештеровиќ

                                                                                                                                           Среќен роденден Македонијо, вечна да си!

Фото: Принтскрин Инстаграм/Мартинијан Трајановски/ Кристијан Тодоров

Останати вести од Радио Милева