Радио Милева

Ужасот од хит серијата ќе стане реалност?! Најхрабрите ќе влезат во реалното шоу “Squid Game” – организаторите нудат милиони како награда!

Ужасот од хит серијата ќе стане реалност?! Најхрабрите ќе влезат во реалното шоу “Squid Game” – организаторите нудат милиони како награда!

Серијата која со молскавична брзина го запали светот станува реално шоу со 456 учесници и награда од 4,5 милиони!

Кога јужнокорејската серија „Squid Game“ пристигна на Нетфликс, публиката од над 90 земји со нетрпение ја чекаше следната епизода секоја недела.

Гледачите беа воодушевени од трилерот во кој играчите се натпреваруваат меѓу себе и се борат до смрт за да освојат голема парична награда што дури  некои поединци  префрлија дел од предизвиците од серијата во реалниот живот.

Социјалните мрежи се полни со предизвици, а сега Нетфликс одлучи да оживее дел од нив во реалното шоу „Squid game“:

На официјалниот Јутјуб канал на платформата е објавен трејлер од кој дознаваме дека „Борбата за живот и смрт“ е веќе закажана и дека наградниот фонд ќе изнесува 4,5 милиони долари.

Најгледаната серија во светот „Squid Game“предизвика спротивставени реакции по емитувањето – поголемата публика беше воодушевена, но имаше и такви кои беа згрозени од насилството, но и од глумата на богаташите кои платија да ги гледаат страдањата на сиромашни натпреварувачи.

Еден од нив потоа објасни што е проблемот:

„Луѓето мислат дека не собраа од улица и не донесоа на снимање. Долго време работам во Кореја и можам да ви кажам неколку работи. Прво, актерите кои имаат малку сцени многу ретко го добиваат целото сценарио. Го добивме нашиот текст и немавме поим за што се работи во серијата, па ги изградивме ликовите според некои наши впечатоци, а не според контекстот“- изјави Џон Д. Мајклс.

Фото:Принтскрин/Јутјуб/Нетфликс

Останати вести од Радио Милева