Живот и Стил

Убод од комарец – како да го ублажите иритирачкото чешање?

Убод од комарец – како да го ублажите иритирачкото чешање?
Anopheles mosquito, dangerous vehicle of infection.

Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од убод од комарец. Доволен е само еден ваков мал инсект за да ви се уништи сонот во летните месеци и неколку дена да ве измачува непријатното чешање.

Убодите од комарци најчесто се случуваат во периодот од зајдисонце до изгрејсонце, кога комарците се најактивни. За среќа, Македонија не е ризично подрачје и комарците не пренесуваат сериозни болести како маларија или жолта треска, па најголем дел од убодите не се опасни.

Комарец

ЗОШТО СЕ ПОЈАВУВА ЧЕШАЊЕТО?

Само женските комарци „касаат“ луѓе, бидејќи тие се хранат со крв. За разлика од нив, машките комарци најчесто се хранат со растителни сокови.

Со помош на тенко долго рило женските комарци ја пробиваат човечката кожа и цицаат крв. Но, додека цицаат, тие на вашата оставаат кожа и дел од нивната плунка која содржи протеини чијашто цел е да го спречи засирувањето на крвта. Имуниот систем реагира на тие протеини и како резултат на тоа, местото околу убодот поцрвенува и потекува, а се појавува и чешање.

КОИ ЛУЃЕ ГИ ПРИВЛЕКУВААТ КОМАРЦИТЕ?

Научниците постојано спроведуваат експерименти за да утврдат што ги привлекува комарците повеќе кон едни луѓе, а помалку кон други. Познато е дека комарците ги избираат своите „жртви“ врз основа на многу фактори како миризбата и хемикалиите во потта.

Досегашните истражувања укажуваат дека комарците повеќе ги привлекуваат мажи отколку жени, но и бремени жени, лица со крвна група 0, лица со високо ниво на холестерол и со прекумерна телесна тежина, лица кои консумираат пиво и лица кои носат темна облека.

КАКО ДА ГО НАМАЛИТЕ ЧЕШАЊЕТО ОД УБОД ОД КОМАРЕЦ?

Чешањето кое се појавува како последица на убодот од комарец не може да исчезне веднаш, па треба да бидете трпеливи. Најважно е да не го чешате зацрвенетото место за не да ја раздразните кожата и да не го зголемите времето на заздравување.

Откако ќе забележите дека сте каснати од комарец, веднаш измијте го местото со вода и сапун или исчистете го со алкохол. Потоа можете да искористите некој од следниве домашни лекови, кои помалку или повеќе го намалуваат чешањето:

 • Паста од сода бикарбона. Измешајте вода со сода бикарбона за да направите паста, а потоа нанесете малку на зацрвенетото место;
 • Сок од лимон;
 • Јаболков оцет;
 • Алое вера;
 • Паста за заби;
 • Течност за плакнење на устата;
 • Сол. Протријте ја кожата со малку сол и вода;
 • Лушпа од банана. Протријте го „каснатото“ место со внатрешноста на лушпа од зрела банана;
 • Масло од чајно дрво;
 • Мраз.

Дополнително можат да ви помогнат и следниве малку чудни „лекови“:

 • Селотејп. Залепете парче селотејп. Многумина тврдат дека значително го намалува чешањето.
 • Проѕирен лак за нокти. Премачкајте го местото со малку лак за нокти. Но, не го правете ова ако претходно сте си направиле рана со чешање.
 • Сув сапун. Протријте го местото со сув сапун за да почувствувате олеснување.
 • Направете „Х“. Со помош на нокот направете „Х“ врз местото на убодот. Го спречува чешањето веднаш.
 • Плунка. На убоденото место ставете малку од сопствената плунка.

!

Внимание:
Доколку убодот од комарец предизвика силна неподнослива болка, треска, силна главоболка, вртоглавица, гадење или потекување на грлото, веднаш одете на доктор.