Живот и Стил

Три проблеми за кои кокосовото масло може да ви помогне

Три проблеми за кои кокосовото масло може да ви помогне

Висококвалитетното масло може да се препознае по неговата боја: треба да биде бело, без жолто. Друг знак за квалитет е реакцијата на топлина – квалитетниот производ брзо се стврднува дури и на собна температура, бидејќи е богат со заситени масти.

Општо е прифатено дека најдоброто и најздравото кокосово масло се произведува во неговата татковина: во Шри Ланка, Индија, Тајланд и Индонезија. Традиционално, фармерите правеле масло со сушење на бели кокосови снегулки за да се ослободат од вишокот на влага. После тоа, природните суровини се загревале на чинија за печење и се префрлале во специјална преса, која ги исцедува капките растителна маст.

Придобивките од кокосовото масло

Поради богатството на корисни материи, кокосовото масло се препорачува за третман на испукани врвови и кршливи кадрици, сува или воспалена кожа, особено за лицето и вратот. Помага и во борбата против брчките на лицето и има антибактериско дејство.

Се користи за подобрување на варењето и функцијата на мозокот. Неопходен е и во борбата против кариес, а помага и во справувањето со вишокот килограми, позитивно влијае на метаболизмот.

За коса

Кокосовото масло е добар лек за расцветани врвови и кршлива коса, но најдобро е да не го нанесувате на кадрици оштетени со бојадисување. Во овој случај, хемиски исушената коса се покрива со мрсен слој, кој ја попречува влагата. Се остава на косата неколку часа, па дури и цела ноќ. Маската се втрива и во скалпот, но се препорачува не повеќе од четири пати месечно.

За да го намалите опаѓањето на косата, направете пилинг со масло и сол, кој мора да се втрие во скалпот 2-5 минути пред миење. Ова треба да се прави не повеќе од двапати неделно и не подолго од еден месец. Сепак, овој метод не е погоден за секого. Кокосовото масло може да се нанесе на косата по миењето со шампон за да ги негува локните и да додаде сјај. Подобро е да ги избегнувате корените за косата да не изгледа мрсно.

За кожата

Кокосовото масло ја тонира и омекнува кожата. Филмот што се формира на кожата штити од негативните ефекти на сонцето, па маслото може да се користи како крем за сончање – помага да се добие изедначен и убав тен. Се користи и за нега на воспалена кожа, вклучително и после епилација, бидејќи има антимикробни и смирувачки својства. За хидратација на сува кожа, најдобро е да се нанесува после капење или туширање. Нанесете една лажица на влажна кожа со движења на масажа, а потоа избришете ја со крпа. Маслото можете да го додадете и директно во водата додека се капете.

Кокосовото масло може да се користи и како пилинг за тело со додавање сол или кафеав шеќер. Се нанесува и на целата кожа и на особено стврднати области, на пример, на лактите или стапалата.

За лицето

Ладно цеденото масло помага во борбата против брчките, и дава еластичност на кожата на лицето. Суши, но не дехидрира, ја регулира работата на лојните жлезди и помага во негата на мрсната кожа на лицето и главата. Капка масло може да се втрие со рацете и без триење да се нанесе на лицето. По неколку минути, треба да се навлажни лицето, да се отстрани преостанатото масло со салфетка или топла, влажна крпа. Од масло се прават и маски кои се нанесуваат на чиста кожа на лицето 10-15 минути, а потоа се мијат со мицеларен гел. Но правете го тоа не повеќе од 2-3 пати неделно. Исто така, густи масла се препорачуваат за отстранување шминка и наместо крема за бричење, каде е особено погодно за чувствителна кожа.

За слабеење

Нерафинираното кокосово масло е ефикасно помагало за слабеење. Ако количината на калории што влегува во телото не ја надминува дневната потреба, тогаш тоа придонесува за интензивно губење на тежината. Содржи супстанции кои го забрзуваат метаболизмот. Содржи многу масти кои го подобруваат функционирањето на тироидната жлезда и ендокриниот систем, од кои зависи метаболизмот и витката линија. Исто така, го намалува стресот на панкреасот. За зачувување на фигурата, се препорачува да користите една кафена лажичка кокосово масло на празен стомак.

извор:попара.мк