Живот и Стил

Три намирници кои може да го заменат мајонезот: Со нивна помош ќе ги намалите маснотиите, а вкусот на храната ќе остане одличен!

Три намирници кои може да го заменат мајонезот: Со нивна помош ќе ги намалите маснотиите, а вкусот на храната ќе остане одличен!

Многу луѓе секогаш бараат едноставни начини да ги направат своите оброци поздрави, и со овие совети ќе внесете помалку калории додека вкусот на храната сепак ќе биде одличен.

Ако сте љубители на сендвичи со салата од туна, пилешко или јајца, овие три намирници можат да ви помогнат да го зголемите нутритивното ниво на вашиот оброк и да го намалите внесот на калории. Наместо мајонез, можете да користите:

Хумус:

Лекарите советуваат да користите намази со хумус наместо мајонез, кој има помалку калории и е богат со протеини и здрави масти.

Домати:

Наместо да користите голема количина мајонез, заменете половина со свежи домати, со што ќе ги намалите калориите и ќе додадете повеќе хранливи материи.

Авокадо:

Оваа популарна и вкусна храна ќе ја направи вашата храна кремаста и ќе ги зголеми здравите масти на сендвичот.