Живот и Стил

Топ 5 парчиња облека кои никако не треба да ги купувате преку интернет

Топ 5 парчиња облека кои никако не треба да ги купувате преку интернет

Ни се чини дека онлајн купувањето стана попопуларно од било кога. Дефинитивно е побезбедно од класичниот, но не секогаш е најдоброто решение.

Сепак, некои случаи не ви дозволуваат да ја изберете вистинската големина на нештата или моделот. Овие пет работи дефинитивно не треба да се купуваат „на невидено“.

Градници

Прашањето за избор на убава и удобна долна облека е релевантно за жени од сите возрасти. За жал, купувањето градник без да го пробате е многу ризично. Женските гради со текот на времето ја менуваат формата и големината, па затоа е подобро да купувате долна облека само откако добро ќе погледнете во обична продавница.

Патики

Ако целта ви е да купите модерни патики во кои едноставно шетате по улица, тогаш нема проблем. Слободно купете ги онлајн и уживајте во присуството на елегантен пар меѓу вашата гардероба. Меѓутоа, доколку ви се потребни патики за тренинг во теретана, посетете ја продавницата бидејќи постои можност да ги пробате и да утврдите дали ви се удобни. Ова е многу важна точка во изборот на спортски чевли за обука.

Кошули

Дознавањето на големината на кошулата е лесно, но никој не може однапред да ви каже дали ќе ви одговара на рамениците и како ви лежи на градите. Во повеќето случаи, кошулите се тесни и недоволно лабави во пределот на ребрата. Затоа, ако поседувате малку пошироки раменици, дајте им предност на продавниците. Се разбира, имате право да ги нарачате онлајн и, за верност, да изберете модел со малку поголема големина што ви се допаѓа, но зошто да нарачате нешто што можеби не одговара на фигурата како што сте сакале?

Преголеми работи

Помеѓу предимензионираната облека и облеката со големи величини, има многу тенка линија што е речиси невозможно да се одреди со око. Доколку сакате да бидете во тренд и да си купите блуза со малку полабав крој, многу внимателно проучете ги податоците за нејзината големина. Ако не сте сигурни, одложете го купувањето и посетете блиска продавница за женска облека. Сигурни сме дека и таму ќе најдете нешто слично и ќе можете да одлучите дали ви одговара предимензионирана блуза или не.

Јакни и блејзери

Убавината на секој костум, како и на јакните, зависи од тоа како големината одговара на личноста. За жал, кога купувате онлајн, тоа е сосема невозможно да се потврди во пракса.

извор: попара.мк