Вистаграм

Топ 10 плажи во светот по избор на Инстаграм

Топ 10 плажи во светот по избор на Инстаграм

Конечно по една година го дочeкавме моментот кога можеме да ги планираме своите годишни одмори и да побегнеме на некоја дестинација.

Сакаме да посетиме некои подалeчни краишта од планетава, да уживаме нa осамена плажа, острови и во природата која речиси е недопрена од човекова рака.

Сaкаме на такво парче рај на Земјата да уживаме барем 10 дена за успешно да ги наполниме батериите и да може да се посветиме на новите предизвици кои животот ни ги сервира.

Бидете искрени, дали некогаш сте отишле на некоја прекрасна плажа, а истата да не сте ја фотографирале?

И додека водата и брановите речиси насекаде се исти, некои крајбрежја се разликуваат од останатите и со самото тоа привлекуваат големо внимание кај фотографите кои одвај чекаат да го овековечат моментот.

Инстаграм ги избра најубавите плажи на палентата, врз основа на посебни параметри: бројот на направени фотографии и тагови на корисници, нивната физичка должина итн.

По собирањето на околу 26 милиони хаштагови, резултатите се изведени, а на листата се нашле некои веќе познати плажи.

Погледнете ја листата:

1. Cala Saona, Шпанија

2. Blue Point Beach, Бали

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 360 Bali Guides (@360bali)

3. Boulders Beach, Јужна Африка

4. Praia do Camilo, Португалија

5. Tenby North Beach, Велс

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tenby Observer (@tenbyobserver)

6. Tenby North Beach, САД

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @hawaii_passion

7. Navagio Beach, Закинтос

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bruna Seabra (@bruhseabra)

8. Tropea Beach, Италија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marianna (@maryaccorinti91)

9. Railay Beach, Тајланд

10. Bondi Beach, Австралија

извор: точка.мк