Радио Милева
Никогаш не признал

„Тома беше заљубен“: Сопругата на Тома Здравковиќ проговори за љубовта на покојниот сопруг и Силвана

„Тома беше заљубен“: Сопругата на Тома Здравковиќ проговори за љубовта на покојниот сопруг и Силвана

Гордана Здравковиќ, сопругата на починатиот пејач Тома Здравковиќ, проговори за нивниот брак и неговата љубов кон Силвана Арменулиќ и откри каков навистина бил животот со него.

– Ако беше лесно, не беше. Ако беше тешко, не беше. На почетокот беше многу збунувачки. Јас имав 25 години кога се запознавме, а тој беше 12 години постар. Тој беше етаблиран човек, морав да го прифатам тоа. Не сакав да го сменам. Морав да се вклопам во неговиот живот – рекла Гордана, која со Тома беше во брак 18 години.

Филмот „Тома“, кој го следи животот на покојниот пејач, раскажува и за љубовната приказна меѓу Тома и Силвана Арменулиќ, една од најголемите ѕвезди од тоа време која го загуби животот на само 37 години кога почина во сообраќајна несреќа.

Несреќата ја погоди цела поранешна Југославија, а нејзината смрт остана обвиткана во мистерија сите овие години бидејќи наводно го искористела концерт во Бугарија два месеци пред нејзината смрт за да ја потсети пророчицата Баба Ванѓа, пишува Story.hr.

 

Силвана и Тома наводно се запознале кога тогаш 19-годишната пејачка го сретнала премрзнат на клупа во Лесковац. Тој и признал дека сака да пее, па таа го однела на својот настап. Иако беше на почетокот на кариерата, таа му помогнала на Томи да се пробие.

Таа го запознала со сите важни луѓе, му нашла работа, а тој ја напишал песната „Шта ќе ми живот без тебе драги“, која станала еден од нејзините најголеми хитови.

Многумина тврдат дека Тома никогаш никого не сакал толку многу како Силвана, таа не му возвратила на љубовта како што сакал и го повредила кога го поканила на својата свадба. И Гордана, сопругата на Тома, ја коментираше нивната врска по гледањето на споменатиот филм.

– Знам дека многу ја сакаше, но со оглед на тоа што мојот сопруг лесно се заљублив, претпоставувам дека бил заљубен и дека токму една негова неостварена љубов станала пријателство. Таа во тоа време за него беше недостижна, но му помогна. Никогаш немаше храброст ниту да и каже дека ја сака. Кога таа почина, тој беше уништен. Се сеќавам кога дојдов дома тој ден, мислам дека Лепа Лукиќ се јави… Беше очаен. Никогаш не сум го видела таков. Мислам дека тоа е нешто што Тома никогаш никому не го признал, туку само себеси – заклучи Гордана.

фото:Ало.рс илустрација/принтскрин

Останати вести од Радио Милева