Љубов и Секс

Токсични навики кои ви го саботираат љубовниот живот

Токсични навики кои ви го саботираат љубовниот живот

Кога првпат ќе започнете да излегувате со некого, очекувањата се големи, емоциите се брануваат и често ги правиме истите грешки.

Кога станува збор за вековната практика луѓето да одат на љубовни состаноци за на крајот да почнат да се забавуваат – малери секогаш имало и ќе има. Како кога некој ќе откаже состанок во последен момент… Или кога ќе се појавите во кафуле и ќе сфатите дека вашиот бивш работи во барот. Но, постојат некои фактори кои можете да ги контролирате – тоа е вашето сопствено однесување. А лошите навики би можеле да го саботираат вашиот љубовен живот, пишува Purewow.

Треба да се ослободите од овие девет токсични навики што е можно поскоро, ако сакате позитивна промена.

1. Онлајн зближување пред да се видите

Понекогаш ќе се запознаете со некого онлајн и мислите дека тој е вистинската личност за вас. Несвесно, разговарате секоја вечер пред спиење додека не си откриете сè еден за друг, дури и за што сонувавте како дете. Единственото нешто е што сѐ уште не сте се запознале лично. Убаво е да се отворите, но таа дигитална комуникација меѓу вас може да поттикне лажно чувство на блискост. Освен што не знаете дали има хемија меѓу вас (што, спротивно на популарното верување, не е исклучиво физичка привлечност), таа личност не ја гледате во контекст на светот – како комуницира со другите луѓе, како се однесува во јавност, дали вашите стилови на разговор се совпаѓаат…

2. Ги отпишувате луѓето поради неважни работи

Висок е 188 см? Проверете. Има слатко куче? Одлично. Ох чекај, Рак е во хороскоп? Ќе се снајдете. Звучи познато? Без разлика дали одбивате некој кој не одговара на вашиот идеален профил или ментално одбивате некого само поради избор на пијалок (кој пие пинаколада?), Можеби само барате изговор да не се впуштате во врска. Имајте на ум дека не е исто да сте пребирливи и да имате високи стандарди – можете и треба да бидете пребирливи колку што сакате – но ако ги отпишувате луѓето поради работи за кои логично знаете дека не се важни, особено пред да ги запознаете, прерано ги исклучувате потенцијалните партнери за врска.

3. Очекувате веднаш да „запали“ меѓу вас

Пред првиот состанок, сосема е нормално да се чувствувате нервозни поради исчекувањето. Што ако тој/таа е сè на што се надевате? Но, не дозволувајте вашите очекувања да го надминат вашиот впечаток кога конечно ќе се сретнете. Повторно, тоа не е само физичка работа – веројатно сте направиле некои претпоставки за личноста на потенцијалниот партнер врз основа на неговиот профил, фотографии, неколку пораки што сте ги размениле. Наместо да се фокусирате на она што не се, држете ги очите отворени за она што ви го откриваат. Можеби се малку помалку отворени отколку што се надевавте, но под таа резервирана надворешност кријат смисла за хумор, на пример.

4. Премногу барате туѓи мислења

Сте запознале некој што ви се допаѓа? Одлично! Но, сега вашиот мозок ќе ја комплицира секоја интеракција. Разговарањето за вашите чувства со вашиот најдобар пријател е една работа, но ако го копирате секој разговор со потенцијален партнер и го споделувате со група пријатели, веројатно треба да направите чекор назад. На крајот, само вие можете да знаете што ви одговара, а колку повеќе мислења се вклучени, толку помалку автентично ќе дејствувате. Претераната анализа е непријател – а секое друго (трето, четврто) мислење е едноставно непотребно.

5. Оставате премногу на случајноста

Се сретнавте, се запознавте, излеговте на неколку состаноци. Поминаа три месеци и пријателите ве прашуваат дали можат да го запознаат вашиот партнер. Но, не сте сигурни дека ви се допаѓа толку многу. Да, добро е да им дадете шанса на луѓето, но исто така важно е да се водите од сопствените чувства, а не само од она што го сака другиот. Не покажувате наклонетост кон партнерот со повлекување – всушност би можеле да му наштетите доколку погрешно ја протолкува вашата пасивност како обврска.

6. Не сте искрени со себе

Сигурни сте дека сакате врска некаде околу 90 проценти. Личноста што ја запознавте минатиот викенд однапред кажа дека сака порелаксирана врска. Но, се чини дека тој е емотивно интелигентен, а хемијата е нереална, па… Зошто да не видиме до каде оди тоа? Можеби ќе победите. Иако е познато дека оваа стратегија функционира во (ретки) прилики, проверете дали изберете луѓе кои не одговараат на вашите потреби. Не аплицирате за стажирање со надеж дека компанијата одеднаш ќе одлучи да ве назначи за извршен директор, нели? Истото важи и ако улогите се обратни: ако сте осамен волк кој излегува од романса веднаш штом станува премногу сериозна, можеби ќе треба јасно да го покажете тоа од почеток.

7. Интернет истрага пред првиот состанок

Добро, ова е незгодно. Сите ние го правиме тоа! Но, освен, да речеме, многу основни проверки за да се уверите дека некој не е убиец (или измамник), повеќето „копања“ ќе ви донесат само чудни мисли и ќе направат повеќе штета отколку корист. Еве еден пример: сте се поврзале со некој што претходно површно го познавате, а Google ви „откри“ дека не пие со години. Не само што ќе ве фати паника кога треба да нарачате пијалок на состанокот (секако, ќе изберете билен чај), туку ќе мора да се преправате дека сте изненадени кога ќе ја слушнете приказната за неговата трезвеност. Иако ова може да биде екстремен пример, да дознаете како изгледа нечија бивша или дали некогаш имал брада, во моментов не е релевантно. (Дали би сакале некој да ги најде тие „секси“ слики од вас од маскенбалот во 2013 година? Веројатно не.)

8. Не можете да бидете искрени кога некој не ви се допаѓа

По две средби, дефинитивно можете да кажете дека личноста не е за вас. Но, таа продолжува да пишува пораки и да ве замолува повторно да се видите. Не сакате да бидете груби, па одговорете кратко и се надевајте дека тој го разбира тоа навестување. Никој не сака да биде отфрлен, но мислите дека ќе заштедите време и енергија со уредно затворање на вратата, наместо полека да се повлекувате. Кратко и јасно: „Еј, беше забавно, но мислам дека ова нема да успее“ треба да вроди со плод. Ако после тоа продолжи да ве гњави, имате право да исчезнете. И ако работите ескалираат, блокирајте го и пријавете го неговиот профил.

9. Се откажувате затоа што не сакате да ви пречат

Не секој пат е вистинското време за излегување. Можеби сте фокусирани на работата, давате приоритет на грижата за себе или пак сакате слободното време да го посветите на серијата што сте ја пропуштиле. Но, ако избегнувате да се гледате со луѓе некое време, тоа може да стане многу посериозно отколку што сакате. Да, излегувањето понекогаш емотивно потресува. Но, во повеќето случаи, тоа е само изговор да излезете и да пиете розе во вторник. Не се измачувајте себеси размислувајќи премногу за тоа.

извор: кајгана