Радио Милева

Тие се наши шампиони: Македонските јавни личности вака навиваа за „Вардар“ (фото)

Тие се наши шампиони: Македонските јавни личности вака навиваа за „Вардар“ (фото)
фото: Принтскрин/инстаграм/рквардар

Вардар во својот трет настап на Ф4 турнирот во Келн, по вторпат стана европски првак. Во финалето „црвено-црните“ го победија Веспрем со 27-24 и станаа единствен тим од регионот со две титули во ЕХФ лигата на шампионите.

  Вардар водеше во поголемиот тек од натпреварот, на полувреме замина со +5 разлика. Проблемите дојдоа во второто полувреме, кога Веспрем успеа да дојде на гол негатива во неколку наврати. Во последните десетина минути сепак избраниците на Парондо ја смирија топката и покажаа сигурна игра, по што ја вратија предноста од три гола предност, која ја задржаа до самиот крај.

Шампионите се бореа до последниот момент од натпреварот за да на крај ја понесат титулата „европски шампиони“.

фото: принтскрин/инсграм/рквардар

Македонската  јавност повторно беше сполотена навиваше на европксиот шампион.

Пејачи, водители, актери навиваа за ракометарите кои по вторпат се најдоа на врвот.

Иако немаше пренос на националната македонската телевизија, тоа не беше причина  јавните личности и обичните граѓани да навиваат за „Вардар“.

Некои пред телевизир, некои во ресторан, кафуле или некои на плоштад, но сите сплотени навиваа и се радуваа на секој гол.

Актерката Весна Бејби Петрушевска на својот „Фејсбук напиша“:

„Дали ви кажав во последно време дека ве сакам момци, напред Вардар, ве сакам драги“ напиша Весна, па додаде

фото: Принтскрин/фејсбук/веснабејбипетрушевска

„Прваци, срце не терен. Ве сакам“.

фото: принтскрин/фејсбук/веснабејбипетрушевска

За „Вардар“ навиваше и македонската водителка Марјана Станојковска која на „Инста стори“ сподели како гледа ракомет.

фото: принтскрин/инстаграм/марјанамау

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MARJANA STANOJKOVSKA (@marjanamay) on

На нанвивањето се придружи и Тамара Тодевска која на социјалните мрежи напиша „Бравооо Вардар“.

фото: принткскрин/иснтаграм/тамаратодевска

Елена Стефановска исто така се приклучи кон навивачката еуфорија.

фото: принтскрин/инстаграм/еленаживотсостил

Кон честитките се приклучија и:

Антониа Гиговска….

фото: принтскрин/антониагиговска

Снеже Велков,,,,

фото: принтскрин/инстаграм/снежевелков

Елена Ристеска….

фото: Принтскрин/инстаграм/еленаристеска_ера

Теа Трајковска..

фото: Принтскрин/инстаграм/театрајковска

Елена Mиленковска…

фото: Принтскрин/инстаграм/еченамиленковска

Тијана Дапчевиќ…

фото: Принтксрин/тијанадапчевиќ/инстаграм

Андријана Јаневска

фото: Принтскрин/инстаграм/андријанајаневска

Даниел Кајмакоски….

фото: Принтксрин/инстаграм/даниелкајмакоски

Викторија Лоба…

 

View this post on Instagram

 

ВАРДАР ШАМПИОНЕЕЕЕ ЕВРОПСКИ ???? ?♥️?♥️?♥️?♥️?♥️?♥️?

A post shared by ᐯIᑕTOᖇIᗩ ᒪOᗷᗩ ? (@victorialoba) on

Дарко Спејко…

фото: Принтскрин/инстаграм/даркоспејко

Влатко Лозаноски

фото: Принтскрин/инстаграм/влатколозаноски

Калиопи Букле…

Елена Велевска…

фото: Принтскрин/инстаграм/еленавелевска

Вера Мештеровиќ…

фото: Принтскрин/еленавелевска

Игор Џамбазов

фото: Принтскрин/инстаграм/игорџамбазов

По победата на „Вардар“ во Скопје владееше еуфорија, па граѓаните се собираа на плоштадот „Македонија“ да се радуваат на успехот.

Инаку, „Комитите“ за вечерва најавиа пречекување на европските шампиони на скопскиот аеродром во Скопје.

 

Останати вести од Радио Милева