Радио Милева
си ја отвори душата

„Ќерка ми е инвалид од раѓање поради грешка на бабицата“: Тешка животна приказна се крие позади насмевката на поп ѕвездата Ера Ојданиќ (фото) 

„Ќерка ми е инвалид од раѓање поради грешка на бабицата“: Тешка животна приказна се крие позади насмевката на поп ѕвездата Ера Ојданиќ (фото) 

Ера Ојданиќ, да бидеме критични и фер, е врвен пејач на народната музика. Шегаџија што ќе се соблече и ќе биде гол ако треба (без срам), само за да биде во центарот на вниманието. Но, кога рефлекторите ќе се изгаснат и тој ќе го пушти микрофонот – се претвора во сосема друга личност, кој зад насмевката која сите ја знаеме крие тешка животна приказна.

Така, тој во својата животна исповед за Курир.рс прпговорил за тема за која јавноста малку или ништо незнае, а се однесува на неговата ќерка Јасмина.

– Јасмина е инвалид од самото раѓање. Немаше потреба да зборувам за тоа. Јасмина од нејзиното раѓање живее со мене. При раѓањето бабиците ја ивадија со ваккум… Со мајка ми поминуваше како мала, баба Радина, всушност, повеќе ја воспитуваше од Љупка, затоа што Љупка со години работеше овде, овде во мотелот, така беше… Кога ја родиле, акушерките му го оштетиле мозочниот нерв на бебето – открил пејачот.

Поради оштетувањето на тој нерв, таа не може да зборува правилно – осумдесет проценти е инвалид.

– Значи, Јасмина остана инвалид, но фала богу не е стопроцентна инвалидност, да е неподвижна, во количка, да мора да користи пелени,  знаете… Фала богу не е така, таа само има проблем со тежок говор. Освен тоа, функционира феноменално. Што да ви кажам сега, како се чувствував, само јас и Бог знаеме.

Ера стана татко на 19 години и во тој момент, како што вели, воопшто не знаел како да се справи со тоа, но се борел …

– Се помирив со тоа, инвалид – инвалид, само нека живее. Таа е мобилна, прави се сама во куќата, ми помага… Се помирив со судбината, не дај Боже, можеше да умре…

Пејачот во 2009 година ја загуби сопругата Љупка. А,пејачот ретко зборува за трагедија која ја преживеала неговото семејство.

– Во моето семејство јас сум второ дете. Но, во 1946 година моите родители добија машко дете, се викаше Живота. По неколку месеци му се слошило, немало ни лекар, ни пеницилин, ни ништо… Се разболел и од високата температура добил воспаление на тестисите. Детето починало преку ноќ – изјавила Ера.

Фото: Принтскрин/КурирТВ/Е- Сток

Останати вести од Радио Милева