ѓорѓе балашевиќ

Пронајдени се 26 резултати на тема „ѓорѓе балашевиќ“
Мегафон

Мила, ако не те бива, молчи, гледај и учи: Три песни од Ѓорѓе Балашевиќ влегуваат во читанките и учебниците за основно образование во Србија (ФОТО)

Додека кај нас во Mакедонија, научната, универзитетската, академската, медиумската… јавност, наставниците и родителите битка бијат...
Радио Милева

„Животот почнува со една свеќа на торта, а завршува со една свеќа без торта“: Синот на Ѓорѓе Балашевиќ емотивно на денот на раѓањто на неговиот славен татко (фото)

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ на 11 мај би го прославил својот 68. роденден, а неговиот син Алекса испрати емотивна порака. – Како...
Радио Милева

Ненадејно почина познатиот српски композитор Александар Бањац: Балашевиќ и тој само пред неколку месеци заедно снимаа во студио, кога настана и оваа тажна фотографија… за жал последна за обајцата! (ФОТО)

Уште една тажна вест одекна во медиумите низ регионот. Познатиот композитор Александар Бањац (45) ненадејно почина на 45-годишна возраст...
Радио Милева

Прва објава на Оливера Балашевиќ по смртта на музичката легенда: „Тоа што е далеку секој ден изгледа како уште подалечно“ (фото)

Оливера Балашевиќ за прв пат се логласи на социјалните мрежи по смртта на нејзиниот сопруг Ѓорѓе Балашевиќ. Таа е скршена од болка по...
Радио Милева

Ѓорѓе Балашевиќ не дочека да одмора во вилата што ја купи на море во Истра за 400.000 евра: Планираше пензионерските денови да ги минува таму (ФОТО)

Ѓорѓе Балашевиќ во 2019 година купил вила на Јадранот во Истра, за која платил околу 400 000 евра, пишуваа уште тогаш медиумите. Како што пренесуваат...
Радио Милева

Во песните на Балашевиќ многу од јунаците беа вистинити ликови, но само на овој хрватски поет, автор и пејач, „панонскиот морнар“ му посвети песна (АУДИО)

Српскиот кантавтор, Ѓорѓе Балашевиќ, кој не напушти вчера на 68-годишна возраст, напиша стотици песни и остави длабока трага во историјата...
Радио Милева

Синот на Ѓорѓе Балашевиќ имал големи планови пред смртта на татка си: Алекс се занимава со спорт, а покренал и сопствен бизнис

Пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ почина како резултат на воспаление на белите дробови на 19 февруари, на 67-годишна возраст, а зад...
Радио Милева

Ова е љубовната приказна на Балашевиќ со жената на неговиот живот, Оливера: „Кога ќе ми најдете поубава жена од Оља, ќе се потрудам да и… напишам песна“!

Легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина на 67-годишна возраст, од последици од коронавирусот во болница  во Белград. Зад себе...
Радио Милева

Заедно со Тијана – Ајфон уапсена и Софија Гачиќ: Бившата девојка на Слоба Радановиќ и синот на Ѓорѓе Балашевиќ, приведена заедно со старлетата (ФОТО)

Старлетата Тијана Ајфон е уапсена сношти, 27 мај 2020 год. во близина на Бјелина, кога се обиде да ја премине границата нелегално преку реката...