есма реџепова

Пронајдени се 12 резултати на тема „есма реџепова“
Радио Милева

Симеон Атанасов: Ќе го платам долгот за лекување на мојата покојна мајка Есма, ако Реџепови се откажат од спорот и музејот и го предадат на Македонија (ВИДЕО)

Откако правната застапничка на семејствата Реџепови и Теодосиевски, адвокатката Весна Тренкоска неодамна ја раскажа и својата приказна,...
Радио Милева

Калиопи на петгодишнината од смртта на кралицата на ромската песна: „Срамно е она што и го направивме на Есма“! (ВИДЕО)

На 11 декември 2016 година на 73 годишна возраст, по кусо и тешко боледување почина кралицата на ромската музика или како што ја ословуваат...
Радио Милева

Синот на Есма, музичарот Симеон Атанасов остро ја демантиреше изјавата на Мухарем Сербезовски: „Во нејзиниот живот пред Стево Теодосиевски постоел само еден човек, но тоа не беше Мухарем“ (ФОТО)

По написите за исповедта на пејачот Мухарем Сербезовски дека во младоста бил лудо вљубен во покојната кралица на ромската песна Есма...
Радио Милева

Светот знае да ги препознае и цени вистинските вредности: Додека куќата на Есма во Скопје ограбена се распаѓа, метро станица во Брисел е именувана во нејзина чест!

Метро станица во Брисел, Белгија е именувана според легендарната кралица на rомската песна, Есма Реџепова. Одлуката доаѓа со цел да им...
Радио Милева

Есма ова не го заслужи: Куќата-музеј во која живееше зјае ограбена, напуштена и отворена, а гробот стои онака, како што ја закопаа! (ФОТО+ВИДЕО)

Есма Реџепова несомнено остави голем белег на полето на музиката, но човештината и хуманоста беа нејзиното друго име. Таа почина кон...