балашевиќ

Пронајдени се 11 резултати на тема „балашевиќ“
Радио Милева

40 дена од смртта на Балашевиќ: Гробот на покојниот кантавтор поместен за десеттина метри, а него наместо епитаф стих од негова песна (ФОТО)

Изминаа 40 дена од смртта на  големиот Ѓорѓе Балашевиќ, кога цела поранешна Југославија жалеше како за млку уметници кои заминаа пред...
Радио Милева

Нови Сад се прости од Балашевиќ: Се’ наликуваше на концерт на кој само него го немаше… но, само физички! (ВИДЕО)

Нови Сад вчеравечер се прости од кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ кој почина на 19 февруари на 67 годишна возраст. На панонскиот морнар му...
Радио Милева

Ова е приказната за големиот комарџија, кого Балашевиќ го опеа во својот вонвременски хит: Божа звани „Пуб“ навистина постоел (ФОТО)

„Ова е приказна која со задоволство ја раскажувам, тоа е приказната за Божа наречен Пуб… Едни го фалат, други се жалат, трети велат...
Радио Милева

Срцето ќе ви препукне од приказната со која Северина се прости од Балашевиќ: „Сине, еве ти ја Северина…“ (ФОТО)

Популарната пејачка Северина се огласи по повод смртта на Ѓорѓе Балашевиќ. Пејачката не криеше каква соработка имала со „панонскиот...
Радио Милева

Калиопи веста за заминувањето на Балашевиќ ја затекна во Белград: „Се чувствувам како мало дете на кое му го одземале детството“

Како и многумина и  Калиопи тешко ја прими веста за заминувањето на легендарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ. Оваа вест ја дочекала за...
Радио Милева

Македонските јавни личности се простуваа на социјалните мрежи од Балашевиќ, но само Игор Џамбазов се прости онака, како што големиот Ѓоле беше погребан – со негова песна (ВИДЕО)

Големиот балкански уметник Ѓорѓе Балашевиќ вчера, недела, 21 февруари 2021 година тивко, без помпа, беше погребан на гробишатата во Нови...
Радио Милева

Балашевиќ овие две работи никогаш не ги преболе: Смртта на неговата сестра и тоа што родителите никогаш не му дојдоа на концерт (ФОТО)

Ѓорѓе Балашевиќ речиси се постигнал во животот, но две работи никогаш не преболел и не можел да ги прежали, па тие две нешта му оставиле...