Живот и Стил

Телото ве предупредува: Доколку забележите некој од овие симптоми веднаш узбуна

Телото ве предупредува: Доколку забележите некој од овие симптоми веднаш узбуна
Нашиот организам нè предупредува преку одредени симптоми дека нешто не е во ред. Еве на што некои симптоми може да сугерираат:
Несоница
Тоа може да значи дека ви недостига калиум или магнезиум. Затоа, јадете многу зелен зеленчук, консумирајте банани кои инаку се полни со калиум.
Сува кожа
Тоа може да укажува на недостаток на витамин Е, кој инаку е пронајден во оревите.
Потреба за благо
Обично тоа се случува кога жените се во ПМС или кога сте под стрес. Подобро да земете мед или црно чоколадо.
Потреба за морски плодови
Може да настане поради недостаток на јод.
Паѓање на косата во големи количини
Тоа може да се случи поради стрес, недостаток на витамини, но исто така е можно да имате цисти на јајниците.
Големи подочници
Тие најчесто се јавуваат поради недостаток на спиење, но, исто така, може да се појават поради недостаток и проблеми со железото или бубрезите.
Крварење на непцата
Тоа обично се јавува поради недостаток на витамин Ц.
Кревки нокти
Најчесто како недостаток на витамин Б.
извор:сител.мк