Радио Милева
20 години подоцна...

Тамара Тодевска – горда на себе пред нов почеток: „Нијагара се и човечки солзи од тага или среќа и лошите и добри моменти кои сите ги имаме во изобилство“ (ФОТО)

Тамара Тодевска – горда на себе пред нов почеток: „Нијагара се и човечки солзи од тага или среќа и лошите и добри моменти кои сите ги имаме во изобилство“ (ФОТО)

 Тамара Тодевска со новата песна не само што тргна во освојување на регионот, туку имаше и повод  да слави –  дваесет години откако го објави првиот регионален хит „1003“.

Почетокот на големата годишнина го означи со новата моќна песна „Нијагара“, за која објави видео, а потоа најави и концертна турнеја која ќе ја почне од родното Скопје, преку БиХ и Србија до Хрватска и Словенија, до ги пренесе сите пораки со нејзината музика.

„Решение секогаш има и важно е да се оди напред, тоа е главната порака на „Нијагара“ која е инспирирана од нашата секојдневна борба. Песната е за сите луѓе кои некогаш се почувствувале повредени, разочарани или неправедно етикетирани. Често сме во тој „кафез“ заробени во сопствените мисли и стравови, а таа состојба не принудува да бидеме деструктивни, лути, но сепак можеме да излеземе од тој лавиринт! Во такви ситуации црпам енергија и сила од поддршката на моите најблиски – семејството, децата, публиката. Во животот секогаш е потребна поддршка од сите драги луѓе“ – изјави македонската поп пејачка која за прв пат во својата богата кариера се појавува како автор на песната, во соработка со хитмејкерот Лазар Цветкоски.

Со оглед на тоа дека е автор не само на музиката туку и на стиховите за песната заедно со Лазар Цветковски, Тамара откри како почнала својата инспирација да ја преточува во музичко-стиховна креација:

„Првите стихови се создадени сосема спонтано, неочекувано. Ништо не форсирам, се инспирирав и почнав да пишувам, па продолжив со колегата и пријател Лазе. Мислам дека направивме многу добар музички производ“ – вели Тамара и не исклучува да се појави во идните песни како автор на текстот, но и на музиката.

„Нијагара се и човечки солзи, од тага или среќа. Нијагара се и лошите и добри моменти кои сите ги имавме во изобилство“ – објаснува пејачката, чија силна вокална интерпретација е одлично искомбинирана со впечатливо видео кое на динамичен начин ја прикажува приказната за песната. Тамара игра неколку улоги кои одразуваат различни емоционални состојби.

Инаку, една од водечките поп-ѕвезди во  Македонија тешко можеше да ја избегне успешната кариера, зашшто таа е родена во истакнато музичко семејство.

Татко и Велко беше професор во музичкото училиште и академија, а мајка ми Брана оперска пејачка. Токму нејзината мајка имала најсилно влијание врз специфичната и често фалена вокална интерпретација на Тамара. Првпат настапи на шест години, а во кариерата и животот секогаш ја имаше поддршката од постарата сестра Тијана Дапчевиќ со која соработуваше неколку пати, а заедно го снимија дуетот „Луда игра“ во далечната 1997 година.

Потоа во 2003 година го објави хит-синглот „1003“, кој го освои второто место на фестивалот во Будва. Успехот на таа песна доведе до снимање на деби албумот „Сино“. Вториот албум „Еден ден“ го запечати нејзиниот ѕвезден статус, како и нејзиниот прв самостоен концерт во скопската арена „Борис Трајковски“, кој се памети и денес.

Добитник е на награди на неколку музички фестивали, како и награди за најдобри песни и женски вокал на најпознатите македонски манифестации ( „12 Величествени“, „Македонскиот радиски фестивал – МАРС“, „Златна бубамара“, „Бекстејџ наградите“…) , но на Евровизија со златни букви влезе во историјата на Македонија.

На Евровизија настапувала четири пати, двапати како придружен вокал, а во 2008 и 2019 година како главен изведувач. Пред четири години во Тел Авив триумфираше со песната „Горда“ и го постигна најдобриот резултат на Македонија во историјата на ова натпреварување. Во финалето беше прва според оценките на жирито и во генералниот пласман, по пребројувањето на гласовите на европската публика заврши на високото седмо место.

„Горда“ има посебно место во мојата кариера, но и во мојот живот. Тоа е круна на долгата работа и потврда за сериозен пристап и квалитетен производ. Незаборавно искуство, енергија и емоција што сака да ја почувствува секој уметник“ – рече Тамара и одговори на прашањето дали повторно ќе учествува на Евровизија?

„Местото им го оставам на другите со вистинска желба да го надминат успехот на „Горда“. Но никогаш не кажувај никогаш. Ова е живот, се е можно“ – вели Тамара и открива кој и е миленик годинава на престижниот музички фестивал.

За тоа дали некој од нејзините наследници ќе ја продолжи семејната музичка традиција, пејачката вели:

„Мојата ќерка Хана веќе настапи на минатогодишното издание на најпознатиот македонски детски фестивал ‘Златно славејче’. Сака да пее и танцува. Дарен исто така сака музика и сака да свири гитара. Сепак, нема да инсистирам ниту да ги туркам. Најдобро е еднаш самите да одлучат што сакаат, а јас ќе ги поддржувам на секој чекор“ – посочува Тамара, која и по „Нијагара“ вети дека ќе продолжи да создава нови песни.

 

Фото: Инстаграм принтскрин/tamaratodevska

Извор: Гранд.рс

 

Останати вести од Радио Милева