Радио Милева
совршена

Тајните на легендарната актерка: Овие интересни работи од животот на Мерил Стрип дефинитивно не сте ги знаеле (фото)

Тајните на легендарната актерка: Овие интересни работи од животот на Мерил Стрип дефинитивно не сте ги знаеле (фото)

Холивудската актерката Мерил Стрип со децении доминира на филмските екрани, а нејзиниот живот секогаш го исполнува светскиот печат! Сепак, овие пет интересни факти сигурно не сте ги знаеле за неа!

Сепак, овие пет интересни факти сигурно не сте ги знаеле за неа.

1. Мерил Стрип не е нејзиното вистинско име

Мерил Стрип е родена како Мари Луиз Стрип на 22 јуни 1949 година во Њу Џерси. Името го добила по нејзината мајка и баба и најдобриот пријател на нејзината мајка, Луис Букма.

2. Сакаше да биде адвокат

Дипломирала на колеџот Васар во 1971 година и се пријавила на Правниот факултет, но наутро случајно го преспала алармот и задоцнила на интервју. Стрип го сфати ова како знак и мислеше дека значи дека треба да следи други соништа. Таа заврши на училиште за глума, а останатото е историја.

3. За малку ќе се откажела од глумата, по снимањето на својот прв филм

Првата улога од 1977-ма година била доволно лоша за да ја загрози нејзината кариера. Рекла: „Мислев дека направив страшна грешка и дека не сакам повеќе да снимам филмови. Ја мразам оваа професија“.

4. Има совршено чувство за други јазици и акценти

Ако има нешто по што таа стана позната, тоа е колку точно може да ги погоди различните акценти. Од улогата на Маргарет Тачер во „Железната дама“ до Џулија Чајлд, таа одлично го копираше нивниот говор. И нејзиното чувство за јазици можеше да ги измами дури и оние што го зборуваат тој јазик.

Учела полски јазик неколку часа дневно. Подоцна зборувала и течно полски со германски акцент. Нејзината посветеност се исплатеше бидејќи токму таа улога ѝ донесе Оскар и стана еден од најнезаборавните моменти во нејзината кариера.

5. Рекордер по бројот на номинации за Оскар

Мерил Стрип е актерката со најмногу номинации за Оскар на сите времиња. Има 21 номинација.

Помалку познат факт е дека првиот Оскар го оставила во тоалет. Таа ја доби оваа награда за споредна улога во филм од 1979 година, а потоа, според ИМДб, го заборавила својот златен Оскар во тоалетот за време на гала вечера.

фото: Принтсрин/Профимедиа/Инстаграм

Останати вести од Радио Милева