Радио Милева
се тешела со музика

Тајчи откри дека била сексуално злоставувана: „Мислев дека тоа ќе го однесам во гроб“ (фото)

Тајчи откри дека била сексуално злоставувана: „Мислев дека тоа ќе го однесам во гроб“ (фото)

Татјана Матејаш Тајчи, последната голема југословенска ѕвезда, во последно време се повеќе ја посетува Хрватска. Некогаш исклучително популарната пејачка, чиј евровизиски хит „Хајде да лудујемо“ сè уште весело се пее на разни забави, гостуваше во подкастот „Прескокни или бип браво!“ радио, каде што зборуваше за сè.

Тајчи се присети на заминувањето од земјата на врвот на славата, како и на убавите и тешки животни моменти, а меѓу нив е и еден што би го заборавила кога би можела. И поминаа неколку децении. Станува збор за траума од нејзините тинејџерски години кога, како што открила, била жртва на сексуална злоупотреба.

‒ Беше пред славата. Силувањето се случи и долго време верував дека тоа е моја вина. Затоа никому ништо не реков – признала таа.

Годините на психотерапија и помогнале да го надмине трауматичното искуство и да ги залечи раните. Таа успеа повторно да се засака себеси и да си ја врати самодовербата. Како што рекла, одамна му простила на насилникот, но не можела да си прости, токму поради вината која толку многу ја прогонувала.

‒ Баба ми велеше: „Ќе го однесам на гроб“. Така и јас решив никогаш ни случајно никому да не кажам, туку ќе го однесам во гроб.

На прашањето на водителката на подкаст дали барем и се доверила на мајка си, Тајчи рече дека ниту таа не признала што и се случило.

‒ Да и кажам на мајка ми, не ме пушти никаде сама, ниту на настап. И сакав да ја заштитам. Како и кажуваш нешто толку ужасно на мајка ти? Срцето ќе и се скрши.

Таа никогаш не го пријавила насилникот. Не е важно ниту неговото име, вели таа.

‒ Помина многу време, не можеш сега да бараш некого, не е тоа целта. Не знам ни дали личноста е воопшто жива, не можам да ја вложам мојата енергија во тоа.

Лекот го нашла во музиката, особено во духовната музика. Во раните деведесетти, како што знаеме, таа се преселила во Америка, се омажила и станала мајка. За жал, доживеала уште една голема траума кога го загубила сопругот, таткото на нејзините три сина, кој починал по долга борба со ракот на белите дробови.

Тајчи им помага на жртвите на сексуално насилство, работи во затвор со жени кои поминале низ секакви нешта, смета дека проблемот треба да се реши од корен и дека на тој начин може да придонесе за заздравување на општеството.

фото:Промо/Hellomagazine.rs/Jutjub

Останати вести од Радио Милева