Живот и Стил

Супер крофни без масло, директно од рерна

Супер крофни без масло, директно од рерна

Овие крофни не се потопуваат во длабоко масло, туку се печат во рерна. Печени, подеднакво се воздушни и вкусни, а послужени со домашен џем, стануваат неодолив специјалитет.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 100 гр шеќер
  • 250 гр маргарин
  • 250 мл млеко
  • 1 коцка квасец
  • 1 кг брашно
  • 1 лимон
  • 1 лажиче течна ванила
  • шеќер во прав по вкус
  • Подготовка:

Ставете го квасецот во млако млеко да нарасне. Истурете брашно, матени јајца, квасец и млеко, рендана кора од лимон и стопен маргарин во тавата. Месете го тестото добро и ставете го топло да се одмори. Кога тестото ќе се удвои, извадете го од тестото и поделете го на три тестенини на работната плоча. Замесете секој со малку брашно и развлечете го со сукало. Извадете ги круговите или исечете ги на квадрати со нож. Наредете на плех за печење, така што страната што беше на масата е нагоре. Печете на 200 степени додека не поруменат. Посипете со шеќер во прав и сервирајте топло со џем.

извор: Курир.мк