Живот и Стил

Старински колачи: Благи кифли со џем кои брзо се прават, а се топат во устата

Старински колачи: Благи кифли со џем кои брзо се прават, а се топат во устата

Состојки:

500 гр брашно
200 гр шеќер во прав
300 мл масло
150 ml топла вода
1 прашок за пециво
џем по вкус

Подготовка:

Измешајте вода и масло, додадете прашок за пециво и измешајте, па додадете брашно.

Се меша со лажица, па се замесува тесто со рака. Тестото поделете го на 3-4 топчиња и на набрашнета површина формирајте круг и премачкајте го со сукало.

Се сече на триаголници, се става по малку џем и се витка во мали кифли.

Се редат во плех обложен со хартија за печење и се печат во загреана рерна на 200 степени додека не поруменат. Ако тестото е лабаво, притиснете малку со прстот на неколку места. Врелите кифлички виткајте ги во шеќер во прав.

Извор: Курир.мк