Живот и Стил

Спречува опаѓање, го стимулира растот, волуменот и квалитетот на косата: Еве како да подготвите маска за регенерација

Спречува опаѓање, го стимулира растот, волуменот и квалитетот на косата: Еве како да подготвите маска за регенерација

Потребни се неколку состојки:

Многу жени имаат проблем со опаѓање на косата. За да го спречите ова и да ја зајакнете косата, ви предлагаме да направите природна маска која помага во оваа ситуација.

Оваа природна маска го намалува губењето на косата, го стимулира растот, волуменот и квалитетот на косата. Рецептот е многу едноставен, лесен за правење а веројатно веќе ги имате сите состојки во куќата.

Состојки:

2 лажици рицинусово масло

1 жолчка од јајце

1 лажица мед

Добро измешајте ги сите состојки во еден сад. Потоа нанесете ја маската на скалпот и косата, од коренот до врвот. Покријте ја косата со капа за туширање и оставете ја маската да делува 2-4 часа. Потоа исплакнете ја косата на вообичаен начин. Повторувајте ја оваа постапка двапати неделно и наскоро резултатот позитивно ќе ве изненади.

Рицинусовото масло има висока содржина на амино киселини кои се апсорбираат во скалпот и фоликулите и го регулира нивото на рН, што има позитивен ефект врз спречувањето на опаѓање на косата и појавата на првут.

Жолчките од јајце се богати со витамини, протеини и масни киселини кои ја зајакнуваат косата, како и витамин Е, кој го поттикнува растот и хидратацијата на косата. Покрај тоа, јајцата содржат лецитин, кој спречува кршење на косата.

Медот е богат со антиоксиданси кои ја омекнуваат косата и ги зајакнуваат фоликулите на влакното и скалпот. Исто така, го стимулира растот на косата, го намалува ризикот од опаѓање и ја навлажнува косата.