Радио Милева
и се оствари сонот

Спомените ги остави зад себе: Александра Пријовиќ денес е вистинска ѕвезда, но не било секогаш така (фото)

Спомените ги остави зад себе: Александра Пријовиќ денес е вистинска ѕвезда, но не било секогаш така  (фото)

Додека од семејството имала само поддршка, на пејачката не и било секогаш лесно со нејзините врсници.

Пејачката Александра Пријовиќ (27) денес е едно од најголемите имиња на српската музичка сцена, има само хитови и има можност да носи облека од најпрестижните светски модни куќи. Сепак, не било секогаш така – не крие дека пораснала скромно и дека семејството често морало да се откаже за да и помогне да го оствари сонот да стане пејачка и вистинска ѕвезда. Малку е познато дека Александра е родена во Сомбор во 1995 година и дека пораснала во хрватскиот град Бели Манастир.

Нејзините родители се разделиле кога Александра имала само три години, но имале одлични односи, па пејачката пораснала во тесно семејство полно со љубов, во кое имало и баба и дедо.

Меѓутоа, додека во семејниот дом добивала само љубов и поддршка, нејзините врсници не ја сфатиле нејзината желба да стане пејачка, па поради нив често се чувствувала лошо, изјави еднаш мајката на Александра, Борка. Денес, пак, сите оние кои лошо се однесуваа кон пејачката имаат поинаков став.

– Имаше многу малтретирање кога беа деца, бидејќи сакаше да го прави тоа што го прави.Се пролеаа многу солзи, имаше жртви.Сега сите оние кои некогаш рекле нешто грдо против неа би сакале да се сликаат со неа, да се напијат пијачка.Можев да одам од куќа до куќа поради тие расправии.Сите сега се пораснати, оние деца кои правеа некакви проблеми, подбивања – објасни Борка во една прилика.

Пејачката, сепак, не сака да се навраќа на грди спомени и повеќе сака да зборува за добрите работи кои ја поврзуваат со растењето во Бели Манастир.

– Бевме деца и не сакам да се навраќам на негативните работи.Сакам да се враќам во мојот Бел манастир каде сите ми велат „со среќа“ – таа денес е горда. Мајката на Александра, Борка Михајловиќ, исто така е пејачка, а Ѕвездата на Гранд во една прилика раскажа колку нејзината мајка и, воопшто, семејството се жртвувале за нејзиниот успех.

– Многу сум горда на мајка ми.Таа се откажа од работата за мене кога се натпреварував, бидејќи снимањето беше за викенди, кога таа работеше.Мораше да ја напушти работата и сè што имаа таа, баба и и дедо и инвестираа за да бидам тука, дури и до последниот динар.Се случи два-три пати да немаме пари да купиме фустан за мојот настап, бидејќи две години снимање не се малку, но моето семејство беше тука да помогне.Таа се бореше за мене – истакна Александра пред извесно време во емисијата Премиер.

Фото: Принтскрин/Инстаграм/А.Пријовиќ/Зорана Јефтиќ

Останати вести од Радио Милева