Живот и Стил

Спасете ги орхидеите на едноставен начин – спречете сушење на листовите и корењата со овој трик

Спасете ги орхидеите на едноставен начин – спречете сушење на листовите и корењата со овој трик

Орхидеите се една од омилените декоративни билки. Нежни се и бараат посебни услови за нега и растење.

Ако сте љубители на ова прекрасно цвеќе, сигурно ви се случило да забележите дека неговите корени почнуваат да се сушат.

Благодарение на популарната мрежа ТикТок, како и за секој друг проблем – и за овој има решение.

@tannertheplanter Orchid saving is one of my favorite things to do. #tiktoktaughtme #tiktokpartner #orchid #planttips ♬ Clouds – Luke Faulkner

На наједноставен начин можете да ја сочувате вашата билка, така што ќе ѝ помогнете да не ѝ се суши коренот. А сè што ви е потребно се ножици, алкохол (70%) и вода.

Погледнете го видеото за детални упатства и сочувајте ја вашата зелена оаза во целост!

извор:кармин/точка.ком.мк