Живот и Стил

Совршен зимски пијалак: Рецепт за домашно топло чоколадо

Совршен зимски пијалак: Рецепт за домашно топло чоколадо

Дефинитивно ќе ви се допадне

СОСТОЈКИ:

  • 4 дл млеко
  • 2 лажици кафеав шеќер
  • 1 лажица чоколадо во прав
  • 4 коцки чоколадно млеко
  • 1 лажица густин

ПОДГОТОВКА:

Во млекото додадете шеќер и чоколадо и загрејте на тивок оган со повремено мешање да се растопат шеќерот и чоколадата, посебно измешајте го густинот и измешајте го чоколадото во прав со малку ладно млеко кое првично го одвоивте од вкупното млеко и со постојано мешање додавајте во врелото млеко додека не зоврие и малку згусне.

извор: курир.мк