Живот и Стил

Совети за грижа на кожата за време на пролетта

Совети за грижа на кожата за време на пролетта

Излегувајќи од долгата зима во која кожата беше многу подложна на стрес бара дополнителна грижа да биде подготвена за пролетта.

Маски за лице, поминување време во затворени простории, ненадејни промени во температурата, ненадејно изложување на сонце и повторно повторно минуси – сето тоа се големи стресови за нашата кожа. Покрај тоа што ги сменивме рутините за нега на кожата во пандемијата, воведовме и нови производи и нови лични правила за нега на кожата. Но, што правиме сега кога пролетта е на повидок – дали тоа бара доаѓање на потопло време и промена во нега на кожата? Јасно и гласно – да!

1. Променете ја рутината
За почеток, анализирајте ги вашите рутини за нега на кожата. Дали ја отстранувате шминката секоја вечер, дали вечерната нега се состојат од чистење на лицето или, исто така, пилинг? Секоја кожа бара различен третман, но нежниот пилинг, задолжителните производи за миење и негување на лицето треба да бидат дел од хигиената за нега на кожата на сите. Со доаѓањето на пролетта, редоследот и видот на производите што ги користиме се менуваат.

2. Внимавајте на лицето
Потоплите ноќи и потоплите утра ја ставаат кожата во малку поинаква состојба. Можеби сте забележале дека се будите со потечена или мрсна кожа. Ова е сосема нормално со промена на температурата. Затоа, внесете негување, но помалку масни ноќни креми или серуми во вашата дневна рутина, наместо масло за лице.

3. Воведете нов тренд за нега на кожата
Не треба да се отфрлаат сите трендови, затоа ве советуваме да ги воведете оние што имаат врска со масажа. Тие ќе ви го разбудат лицето, циркулацијата, но исто така ќе го намалат отокот што доаѓа со промена на температурата.

4. Трикови за свеж изглед на лицето
Претпоставуваме дека со доаѓањето на пролетта, менувате потешки креми за полесни, дури и затемнети креми или течни пудри. Трикот што можете да го користите е да додадете капка омилен серум во омилениот производ. Ако не носите шминка, истото можете да го сторите и со кремот за лице. Со коректор тогаш само покријте ги несовршеностите и подготвени сте да излезете.

5. Што е со заштитата од сонце?
Интересно, но новото истражување во дерматологијата покажува дека секојдневното носење заштитен фактор може да има негативни ефекти и врз кожата кај некои жени, особено на рабовите на лицето, по должината на косата. Се разбира, ако сте директно изложени на сонце, не заборавајте за соодветна заштита, но за секојдневни излегувања користете природен заштитен фактор.

6. Лице и стрес
За жал, ние сè уште живееме во пандемија и поминуваме дел од денот под маски, особено ако се поврзани со нашата работа или обврски. Акни, сува кожа, чешање – сето тоа се последиците од стресот врз кожата. Ако вашата кожа е под стрес, вклучете антиинфламаторни состојки како што е ретинол во вашата рутина и задолжително измијте го лицето двапати на ден за да се ослободите од нечистотиите.

извор:кафепауза.мк