Радио Милева
Пари и спомени...

Сопругата на покојниот Шабан Шаулиќ се сели и ја продава вилата на Дедиње

Сопругата на покојниот Шабан Шаулиќ се сели и ја продава вилата на Дедиње
фото:инстаграм/шабан шаулиќ

Според српскитемедиуми, семејството Шаулиќ решило да ја продаде луксузната семејна вила на Дедиње, каде што живееле во последните години.

Одлуката за продажба на семејната куќа ја донесе Гоца Шаулиќ, вдовицата на легендарниот Шабан Шаулиќ, пред неколку месеци, а во тоа ја поддржаа нејзините ќерки Санела и Илда и синот Михајло, пишува „Ало“.

– Кога почина Шабан, сè што го сочинуваше нивниот семеен дом исчезна. Додека беше жив, тој самиот сметаше дека куќата е непотребно голема, но тие немаа срце да ја продадат. Сепак, сè се смени кога Шабан почина. По загубата на сопругот, Гоца страдаше во таа куќа бидејќи сè ја потсетува на Шабан. Поради сето тоа, пред неколку месеци заедно заклучија дека продажбата е најдобра опција – вели изворот на споменатиот портал и открива дека луксузната вила на семејството Шаулиќ се проценува на над еден милион евра.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Saban Saulic (@sabanofficial)

– Покрај тоа што се обидоа да ги залечат нивните емотивни рани, финансиите играат важна улога во целата приказна. Надоместоците за вакви недвижнини не се мали, без оглед на тоа што не им претставува проблем на Илда, Санела и Михајло да плаќаат се што е потребно. Покрај тоа, нивната вила се проценува на околу еден милион евра, имајќи предвид дека е изградена според европските стандарди и се наоѓа на една од најлуксузните локации во Белград – вели изворот и посочува дека планот на Гоца е да се пресели во еден од неколкуте станови кои ги имаат, а парите се инвестираат во профитабилни бизниси што ќе ги наследат нејзините деца и внуци.

– Гоца отсекогаш располагала со финансиите, иако Шабан беше тој што заработуваше пари. Таа секогаш знаеше како да ракува со пари, да штеди и да инвестира каде што требаше. Никој не треба да биде изненаден што и покрај богатството што го имаат, таа размислува за понатамошни чекори и за иднината на внуците. Кога стави сè на вагата, сфати дека нема смисла да се живее во вила чија продажба може да направи работа на која ќе живеат нејзините деца и внуци со децении што доаѓаат. Фактот дека тие имаат свои работни места и дека се вешти луѓе не го менува мислењето на Гоца дека тие мора да имаат дополнителна поддршка за да живеат во изобилство како што се навикнати. Има неколку опции во мојата глава, а една од нив е инвестирање во изградба на станбени и деловни објекти, но сè уште не е познато што ќе одлучи. На почетокот на следната година, поточно во март, Гоца планира да ја објави продажбта на вилата, така што попрецизно ќе се знае кои се следните чекори на семејството Шаулиќ – заклучува изворот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Saban Saulic (@sabanofficial)


Како што е наведено понатаму, Шаулиќ ја купиле луксузна вила на Дедиње во 2014 година, но се вселиле во неа откако ја реновирале. Како што беше напишано во тоа време, Гоца и Шабан вложија околу еден милион евра во набавка и реновирање на вилата.

Останати вести од Радио Милева