Радио Милева
поддршка на различни мисии

Со песната „Хеликоптер“, Фазлија стана познат во светот, ја доби титулата „Амбасадор“, а сега постигна уште еден успех (фото)

Со песната „Хеликоптер“, Фазлија стана познат во светот, ја доби титулата „Амбасадор“, а сега постигна уште еден успех  (фото)

Фолк пејачот од Босна и Херцеговина Фазли стана глобално популарен  благодарение на песната „Хеликоптер“ која ги освои корисниците на Тикток, потоа светските ѕвезди од Ким Кардашијан до Бритни Спирс, а сега постигна уште еден успех.

Имено, пејачот од 90-тите живее во Линц во Горна Австрија, а неодамна беше прогласен за официјален културен амбасадор на овој регион. Фазлија сега е дел од туристичко промотивно видео, а официјалниот магазин на регионот објави интервју со него.

Изјавувајќи дека сакаат да допрат до луѓето преку Интернет во 2024 година, ја земале предвид неговата популарност на Интернет и го ангажирале за кампањата. Целта на промотивното видео беше да се претстави сета мултикултуралност на Горна Австрија со „Хеликоптер“ како музичка подлога, а последната порака беше: „Сите сме култура“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by U.S. Air Force (@usairforce)

Да потсетиме, на официјалниот Инстаграм профил на американското воено воздухопловство беше објавено видео од еден од нивните хеликоптери со турбофолк песната „Хеликоптер“ на пејачот Фазлија.

„УХ-1Н е корисен хеликоптер што се користи за поддршка на различни мисии низ воздухопловните сили. Од воздушен транспорт, до надзор, до мисии за пребарување и спасување, УХ-1Н е секогаш подготвен и достапен за поддршка“, описот на снимка, која го прикажува наведениот модел на хеликоптер.

Фото: Принтскрин/Инстаграм/Уса ин форс/Јутјуб

Останати вести од Радио Милева